Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хормонът пролактин: причини за увеличаване и намаляване

27 януари 2024, 18:33 часа

Пролактинът е пептиден хормон, известен най-вече с ролята си за лактацията и репродукцията. Произвеждан и освобождаван от хипофизата, малка жлеза, разположена в основата на мозъка, пролактинът играе ключова роля в различни физиологични функции. Регулирането на нивата на пролактин се контролира строго от сложно взаимодействие на фактори и както повишаването, така и намаляването на нивата му може да има значителни последици за здравето.

Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение

Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме

Една от основните причини за повишените нива на пролактин, състояние, известно като хиперпролактинемия, е пролактиномът. Това е доброкачествен тумор на хипофизната жлеза, който причинява прекомерно производство на пролактин. Пролактиномите могат да попречат на нормалното регулиране на хормона, което води до повишаване на нивата му. 

Хормонът пролактин: причини за увеличаване и намаляване

В допълнение към туморите, други фактори като стрес, лекарства, хипотиреоидизъм и хронично бъбречно заболяване също могат да допринесат за хиперпролактинемия. Повишените нива на пролактин от своя страна могат да доведат до смущения в менструалния цикъл при жените, безплодие, а в някои случаи и до спонтанно образуване на мляко (галакторея) както при мъжете, така и при жените.

Още: Какво е регресия и опасна ли е

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 25 декември /валутен калкулатор/

Напротив, понижените нива на пролактин или хипопролактинемията могат да бъдат свързани с различни фактори. Някои медикаменти, като допаминови агонисти и антипсихотици, могат да понижат нивата на пролактин. Освен това увреждането на хипофизната жлеза вследствие на тумори, операция или лъчетерапия може да доведе до намалено производство на пролактин.

Хормоните са виновни за всичко - безсъние, умора, наднормено тегло, безплодие

Недостатъчната стимулация на зърната, каквато може да се получи при затруднения с кърменето, също може да доведе до намалено отделяне на пролактин. Хипопролактинемията може да повлияе на репродуктивното здраве, тъй като пролактинът е от съществено значение за поддържането на жълтото тяло - структура, образувана в яйчниците след овулацията, която произвежда прогестерон, необходим за здравословна бременност.

Регулирането на пролактина е сложно свързано с деликатния баланс на хормоните в ендокринната система. Допаминът, невротрансмитер, действа като основен инхибитор на секрецията на пролактин. Когато нивата на допамин намалеят, производството на пролактин се увеличава. Тази връзка е очевидна при използването на допаминови агонисти като терапевтичен подход за понижаване на нивата на пролактин при състояния като хиперпролактинемия.

Още: Как най-лесно да си изградим трайни навици

Още: Коледни сладки с бадемово брашно - вкусотия, която не сте си и представяли

Пролактинът е многостранен хормон с ключова роля в репродуктивното здраве и лактацията. Повишаването на нивата на пролактин, често свързано със състояния като пролактиноми или външни фактори, може да доведе до редица репродуктивни и хормонални смущения. От друга страна, намаляването на нивата на пролактин може да е резултат от медикаменти или увреждане на хипофизата, което да повлияе на репродуктивните процеси. Разбирането на факторите, влияещи върху нивата на пролактин, е от решаващо значение за диагностицирането и управлението на свързаните с тях здравословни състояния, като в крайна сметка се гарантира поддържането на деликатен хормонален баланс в организма.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес