Грешките които не трябва да правим по време на пране

15 октомври 2021, 16:30 часа

Нека признаем: всеки от нас поне веднъж в живота си е съсипвал любимата си дреха, поради неправилно измиване. Днес ще ви кажем как да избегнете най-непростимите грешки, като същевременно запазите оригиналния вид на дрехите си. Измиването е неизбежно събитие, така че нека се опитаме да го направим по-ергономично и леко.

Още: Масло от витамин Е - натурален ботокс за кожата

Още: Консумирайте тази напитка в продължение на 21 дни, ако искате да отслабнете и да имате красива кожа

1. Неправилно сортиране

Просто отделяне на бяло от черно и цветно не е достатъчно. За да избегнете повреда на тъканта, не перете кърпи и синтетични материали заедно или вълнени якета с други тъкани. Новите дрехи трябва да се перат отделно от старите, тъй като пресните тъкани могат да оцветят водата много повече.

2. Гръб и ненавременен подход

Още: Важните промени, които настъпват в телата ни, когато ставаме с час по-рано

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 3 април /валутен калкулатор/

Не е нужно да търкате петна с всички сили, бурно и грубо - това може да повреди тъканта. По-добре да го направите внимателно и методично. Запомнете: колкото по-малко време минава от момента, в който сте „засадили“ петно ??върху дрехите си, толкова повече шансове имате да се отървете от него напълно

3. Твърде много прах

Друга често срещана грешка е използването на твърде много препарат. Внимателно прочетете инструкциите на опаковката на продукта!

4. Опасни "зъби"

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/

Още: Домашна маска с грейпфрут - възвръща блясъка на лицето, премахва акне и пигментни петна

Не забравяйте да закопчавате циповете докрай! Металните зъби могат да повредят деликатните материи, които перете с дънки или суичър с цип.

5. Повече или по-малко?

Помислете два пъти, преди да използвате белина; твърде много белина може да повреди тъканта, което я прави по-малко издръжлива. Не всички петна изискват избелване. Например, за да се отървете от мазни петна, кръв или пот, поставете чорапите или прането в голяма тенджера, добавете малко лимонов сок и изчакайте докато заври водата. Оставете така за 5-6 минути.

6. Съсипани кърпи

За кърпи никога не използвайте омекотители, когато ги перете. Те намаляват абсорбцията на кърпите, което противоречи на основната им функция.

7. Пране на бански

Дори не си и помисляйте да поставите банските си костюми в пералнята! Този метод на пране е противопоказен за тях, тъй като може необратимо да повреди тъканта, особено ако е спандекс (или еластан). Ръчното измиване в леко топла или дори студена вода с мек сапун е най-правилният начин.

8. Претоварване на пералнята

Много домакини, опитвайки се да перат възможно най-много дрехи наведнъж, претоварват барабана на пералнята, което е лошо както за устройството, така и за дрехите. Тъканта в такъв тесен момент се разкъсва и машината започва да вибрира силно.

9. Забравяне, че прането е готово

Тога го правим доста често, защото непрекъснато се опитваме да вършим по много неща на веднъж. Опитайте се да извадите измитото пране от машината възможно най-скоро; това ще улесни гладенето. Освен това, нещата, които са забравени небрежно в барабана, рискуват да получат неприятна миризма.

10. Липса на грижи

Пералната машина натрупва бактерии, които могат да причинят неприятна миризма или дори мухъл. Оставете вратата на уреда отворена след измиване, за да може вътрешността да изсъхне и да се проветри. Препоръчваме също така да почиствате машината поне веднъж месечно с гъба и препарат. И не забравяйте да използвате редовно средство за отстраняване на котлен камък!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес