Много разновидности на сирене, като моцарела, синьо сирене и фета, могат да осигурят протеини и други важни хранителни вещества. Някои сирена обаче са по-хранителни от други.
Ето 9 от най-здравословните видове сирена:
1. Моцарела
Моцарелата е меко бяло сирене с високо съдържание на влага. Произхожда от Италия и обикновено се прави от италианско биволско или краве мляко.
Моцарелата е с по-ниско съдържание на натрий и калории от повечето други сирена. Порция от 28 грама пълномаслена моцарела съдържа:
- Калории: 85
- Белтъчини: 6 г
- Мазнини: 6 г
- Въглехидрати: 1 г
Моцарелата също съдържа бактерии, които действат като пробиотици, включително щамове на Lactobacillus casei и Lactobacillus fermentum.
Изследвания както при животни, така и при хора предполагат, че тези пробиотици могат да подобрят здравето и редовността на червата, да стимулират имунитета и да намалят възпалението.
Моцарелата има страхотен вкус в салата капрезе, приготвена с пресни домати, босилек и балсамов оцет.
Мекото сирене: 5 вида, които трябва да опитате
2. Синьо сирене
Синьото сирене се прави от краве, козе или овче мляко и бикновено е бяло със сини или сиви петна. Плесента, използвана за създаването на синьо сирене, му придава отличителна миризма и смел, остър вкус.
Синьото сирене е много питателно и е добър източник на калций. Порция от 28 г синьо сирене, направено с пълномаслено мляко, осигурява:
- Калории: 100
- Белтъчини: 6 г
- Мазнини: 8 г
- Въглехидрати: 1 г
Тъй като синьото сирене е с високо съдържание на калций, хранително вещество, необходимо за оптимално здраве на костите, добавянето му към вашата диета може да помогне за предотвратяване на здравословни проблеми, свързани с костите.
Всъщност дефицитът на калций може да бъде свързан с намалена здравина на костите и повишен риск от остеопороза, което кара костите да станат слаби и чупливи.
Синьото сирене обаче е и с високо съдържание на натрий. Ако сте на диета с ниско съдържание на натрий, трябва да имате това предвид.
Синьото сирене има страхотен вкус върху бургери и пици или в салати, приготвени със спанак, ядки и ябълки или круши.
3. Фета
Фета е меко, солено бяло сирене, произхождащо от Гърция. Обикновено се прави от овче или козе мляко. Овчето мляко придава на фетата остър вкус, докато фетата от козе мляко е по-мека.
Тъй като фета е опакована в саламура, за да запази свежестта, тя може да бъде с високо съдържание на натрий. Въпреки това, обикновено е с по-ниско съдържание на калории от повечето други сирена.
- Порция от 28 г пълномаслено сирене фета осигурява:
- Калории: 75
- Белтъчини: 4 г
- Мазнини: 6 г
- Въглехидрати: 1 г
Фета, както всички пълномаслени млечни храни, осигурява конюгирана линолова киселина (CLA), която е свързана с много предимства, включително намалени телесни мазнини и други промени в състава на тялото.
Рецепта за пълнени пържоли със сирена и гъби - Радост за небцето
За да добавите сирене фета към диетата си, можете да опитате да го натрошите върху салати, да го добавите към яйца или да го разбиете в дип, за да ядете с пресни зеленчуци.
4. Рикота
Рикота е италианско сирене, направено от воднистите части на млякото на крави, кози, овце или италиански воден бивол, които са останали от производството на други сирена. Рикотата има кремообразна текстура и често се описва като по-лека версия на изварата.
Порция от 28 г рикота от пълномаслено мляко съдържа:
- Калории: 42
- Белтъчини: 2 г
- Мазнини: 2,9 г
- Въглехидрати: 2 г
Протеинът в сиренето рикота е предимно суроватъчен, млечен протеин, който съдържа всички основни аминокиселини, които хората трябва да получат от храната.
Суроватката се усвоява лесно и може да насърчи мускулния растеж, да помогне за понижаване на кръвното налягане и високи нива на холестерол.
Сиренето Рикота е вкусно в салати, бъркани яйца, паста и лазаня. Може да се използва и като основа за кремообразни сосове или да се сервира с плодове за сладко-солена закуска.
5. Пармезан
Пармезанът е твърдо, отлежало сирене, което има солен, орехов вкус. Направено е от сурово, непастьоризирано краве мляко, което отлежава най-малко 12 месеца, за да убие вредните бактерии и да произведе комплексен вкус.
Крайният продукт е пълен с хранителни вещества. Порция пармезан от доверен източник от 28 г осигурява:
- Калории: 111
- Белтъчини: 10 г
- Мазнини: 7 г
- Въглехидрати: 1 г
Едно проучване от 2014 г. при около 5000 възрастни установи, че по-високият хранителен прием на калций и фосфор е значително свързан с по-добра костна маса в определени части на тялото, включително бедрената кост – най-дългата човешка кост.
Освен това, тъй като отлежава дълго време, пармезанът е с много ниско съдържание на лактоза и повечето хора с непоносимост към лактоза обикновено го понасят.
Настърган пармезан може да се добавя към паста и пица.
6. Козе сирене
Козето сирене е остро, меко сирене, направено от козе мляко. То е много питателно, с 28 г осигурява:
- Калории: 75
- Белтъчини: 5 г
- Мазнини: 6 г
- Въглехидрати: 0 г
Освен това козето мляко има повече средноверижни мастни киселини от кравето мляко. Тези видове мазнини се абсорбират бързо в тялото ви и е по-малко вероятно да се съхраняват като мазнини.
Освен това козето сирене може да е по-лесно за смилане от някои хора, отколкото сирената, направени от краве мляко. Това може да се дължи на факта, че козето мляко съдържа по-малко лактоза и различни протеини.
Натрошеното козе сирене може да се добавя към салати, пици и яйца. Нещо повече, разбито козе сирене прави вкусен дип за плодове или зеленчуци.
Повечето сирена са добър източник на протеини и калций, а някои предлагат допълнителни ползи за здравето. По-специално, някои сирена могат да осигурят хранителни вещества, които насърчават здравето на червата, подпомагат загубата на тегло, подобряват здравето на костите и намаляват риска от сърдечни заболявания.
https://www.healthline.com/nutrition/healthiest-cheese#mozzarella