Заспивате трудно и спите лошо – събуждате се през всеки 1 ½ – 2 часа, след което се въртите нервно още 10 – 15 минути! Това е изключително вредно за физическото и менталното/психическото ви здраве, защото снижава забележимо работоспособността и енергичността ви, и правейки ви неспособни да реагирате адекватно дори при далеч от стресови ситуации. Освен това ставате нервни и агресивни, а настроението ви престава да зависи от външни фактори като: да се справите с даден проблем, да поговорите с приятел и дори да реализирате успешно „рандеву“.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Отдавна е доказано, че организмът – като сложна композиция от биосистеми – се нуждае от 7 – 8 часа пълноценен сън всяка нощ, за да се възстанови енергийния баланс и да се нормализират метаболитните процеси в тялото.
При днешния, постоянно забързващ се живот, където непредвидени стресови ситуации възникват постоянно, изглежда почни неминуемо да не възникват проблеми със съня – малцина са тези, които могат с настъпване на вечерта да се „изключат“ от мисълта да анализират многобройните си дневни преживявания, настройвайки се за пълноценен нощен отдих с подсъзнание, изчистено от негативни съновни изживявания. При това не е изненадващо, броят на недоспалите или/и трудно заспиващите да нараства в световен мащаб. Има обаче, лесно достъпни начини/техники, които да подпомогнат за постигането на здравословен сън. Ето кои са те:
Тези 4 начина на спане могат да ви помогнат да живеете по-дълго
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
1. Осигурете си поне двучасова подготовка, за да реализирате здрав сън, при която да отърсите съзнанието си от всякакви терзаещи ви през деня мисли. Не премисляйте отново и отново какво би се случило, ако сте постъпили другояче при дадена ситуация – така със сигурност ще намалите възбудата и неразсеялия се стрес в съзнанието си. Вместо това, слушайте релаксираща музика, шумове, идващи от природата – като песен на птици, течаща вода или дъждовни капки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
2. Четете преди лягане, с цел да задържите будно съзнанието си, ангажирайки го единствено с фабулата на четивото. Така ще освободите ума си от напрежението да премисляте отново и отново проблемите, с които сте се сблъскали през деня. Може би това ще ви отнеме ½ час или повече, но неминуемо ще заспите с изчистено съзнание.
3. Алтернативно, може да пробвате включването на слухово възприятие, отпускайки се под успокояващия глас, четящ аудиокнига – за предпочитане с историческа тематика; така ще се получи медитативно въздействие върху централната ви нервна система.
Внимавайте със спането с отворени очи - тези болести дебнат
4. Дишайте, използвайки техниката „4-7-8“, представляваща дълбоко вдишване през носа в продължение на 4 секунди, задържане на дъха нови 7 секунди и бавно издишане през устата през следващите 8 секунди. Повтаряйте това 4 пъти. По този начин помагате нервната ви система да релаксира, което предразполага към по-бързо заспиване.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
5. Осигурете си достатъчно затъмнена спалня, за да освободите мозъкът ви да регистрира дори малки светлинки в помещението, при което ще инициирате освобождаването на мелатонин – хормонът на съня.
6. Регулирайте температурата в спалнята да не надвишава 19°С, тъй като ако в помещението е твърде топло/горещо, то често ще се будите, а и трудно ще заспивате.
7. Опитвайте да се съпротивлявате на заспиването, оставайки колкото се може по-дълго време будни (т.е. използвайте метода на обратната психология). Чрез този метод ще разсейвате мислите си за сън и опитите да заспите бързо; за целта може: или да дишате дълбоко, или да четете, или да решавате кръстословица, изобщо да правите всичко, което не е свързано със заспиването и съня ви. Доказано е, че когато умът ви се умори от такова съсредоточаване в други дейности, то сънят неусетно ще дойде.