Преди години домакините задължително изплакваха ориза със студена вода преди да го сготвят. С отварянето на пазарите и въвеждането на разнообразни продукти, но и с нарастващите ангажименти, много домакини започнаха да се отказват от тази практика.
Още: Кога е добре да сложите ориз във вашата пералня?
Има домакини, които смятат, че миенето на ориз вече е напълно излишно и няма никакво влияние върху последващата му термична обработка. Това според експертите е погрешно.
Заслужава ли си да измиете ориза преди готвене?
Според експертите, измиването на ориза води до голяма разлика, особено когато става въпрос за дългозърнест ориз. Изплакването премахва примесите, натрупани в опаковката, и преди всичко елиминира нишестето, което покрива повърхността на зърното, което след това го кара да залепва.
За изплакване на ориза можете да използвате стъклен съд или гевгир. В началото на процеса водата, отделена от ориза, е мътна и след това по време на изплакването водата ще стане полупрозрачна. Това изплакване ще помогне на пилафа да се натроши лесно и зрънцата да не залепват едно за друго.
Това правило обаче не важи, ако ще готвите ризото със зеленчуци или месо. Това специфично ястие изисква по-лепкав и кремообразен ориз. Кремообразната текстура на ризотото се осигурява и от нишестето на повърхността на всяко зрънце.
Експертите казват, че в много случаи опакованият оризът се смесва с креда на прах, за да се предотврати влагата. Въпросният прах може да не е опасен за здравето, но въпреки това никой от нас няма да го използва в готвенето.
Още: Оризът няма да залепне и ще е по-пухкав от всякога, ако направите това
Има аргументи, според които изплакването на ориза елиминира хранителните вещества от зърното. Белият ориз, от друга страна, е зърно, обработено и лишено от хранителни вещества. Това показва, че изплакването му не играе много важна роля в това отношение.