Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Домашни способи за борба с разширените вени

15 юни 2023, 16:00 часа

Разширяването на вените е резултат на отслабване на техните стени. При това  жените са почти два пъти по-предразположени от мъжете, поради специфичния им начин на живот, не предполагащ, по принцип, толкова интензивно движение предимно на долните крайници, съпоставено с това на представителите на „силния пол“. Нещо повече, разширени вени се появяват не само при възрастните индивиди, но и при хора, намиращи се в разцвета на силите си.

Това показва, че причините за разширени вени могат да бъдат най-различни: продължително заседяване или стоене прав, липса на достатъчно физическа активност, нездравословен хранителен режим, генетична предразположеност…
Добре е, че има някои домашни способи, влияещи благоприятно върху разширените вени. Ето три от тях:

Кои хора са предразположени към разширени вени и как се лекуват?

1.    Ябълков оцет – има успокояващ и стимулиращ кръвообращението ефект при възпалени/разширени вени, водещ до рязко намаляване на усещането за тежест, спадане на подуването, изчезване на зачервяването. Подходът е да се правят леки масажи и разтривки с напоена с оцет кърпа, така че да се стимулира оттичането на кръвния потока във вените.

2.    Чесън – съдържа антисептични и антибиотични съединения с мощен противовъзпалителен и антибактериален ефект, така че неговото редовно консумиране е повече от желателно. Освен това, върху засегнатите места е удачно да се поставя компрес, активната съставка на което представлява чесън, смлян заедно с 2 с. л. зехтин и сока, изстискан от 2 – 3 портокала.

3.    Английска сол – успокоява възпалението на разширените вени, тъй като има дрениращо действие, с което се ограничава зачервяването, а оттокът – спада. За целта, увредените места трябва да се накисват всяка вечер, преди лягане, в разтвор (с топла вода) на английска сол.

Разширените вени ще изчезнат с тези бабини илачи

Храненето при разширени вени би трябвало да е съобразено със следното:

-    Сутрин е желателно да се консумират пресни плодове и особено такива, богати на витамин С, който – като естествен антиоксидант  – предпазвайки клетките от увреждане,  увеличава и еластичността на клетъчните стени. Предимство тук имат ягодите, които освен на витамин С, са богати и на танини, действащи в посока на отпускане на кръвоносните съдове и снижаване до минимум на риска от съсирване. Подобен ефект имат и малините и боровинките.

-    Препоръчително е вътрешността на цитрусовите плодове да бъде консумирана изцяло, без да се премахват белите мембрани, тъй като те съдържат така необходимите за организма биофлавоноиди.

-    От особено значение е в хранителното меню да бъдат редовно включвани богати на фибри храни каквито са: от една страна – плодове (ябълки, круши, малини), и от друга страна: царевица, бял боб, авокадо, кафяв ориз, леща, грах, овесени ядки, броколи, бадеми и други.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес