Коронавирусът може да остане активен върху различни повърхности в продължение на няколко дни поради образуването на микроскопичен филм. До това закючение достигнаха експерти от Индийския технологичен институт в Бомбай, а проучването им беше публикувано в списание „Physics of Fluids”, цитирано от БГНЕС.
Според констатациите на учените повече от 99,9% от течността от дихателните секрети се изпарява за няколко минути, но остава микроскопичен филм, в който вирусните частици оцеляват.
Този филм се изпарява по различно време, в зависимост от материала на повърхността, върху който е попаднал - за неръждаема стомана и мед този период е съответно около 24 и 16 часа. Върху пластмаса той може да остане повече от 150 часа. Както отбелязват авторите на изследването, професорите Rajneesh Bhardwaj и Amit Agrawal, тези цифри се основават на експерименти, използващи компютърни симулации, проведени в лабораторни условия. Това означава, че в действителност времето е по-кратко, заради различните променливи, които влияят на вируса в реална среда.
"Най-голямата изненада беше, че този микроскопичен филм изчезва за повече от няколко часа. Това показва, че <...> бавно изпаряващият се нанометричен филм осигурява средата, необходима за оцеляването на коронавируса", каза Bhardwaj.
Изследователите отбелязват, че техният анализ подчертава необходимостта от редовно и цялостно почистване на повърхностите, за да се предотврати разпространението на коронавирусната инфекция.
По-рано учени от Медицинския университет в Киото установиха, че коронавирусът може да остане активен върху кожата средно девет часа, което е около пет пъти по-дълго от сезонния грип. Върху други повърхности, като метал и пластмаса, може да остане до няколко дни.