На Аристотел (384-322 г. пр. н. е.) се приписва първото номериране на сетивата в неговия труд De Anima. Дори и някой да ги беше номерирал преди това, сигурно е, че Големите пет са известни от хиляди години, познати са на всички нас и повечето от нас имат предвид, когато говорят за Сетивата.
- Поглед
- Слух
- Мирис или обоняние
- Вкус
- Докосване или допир
Невролозите обаче биха преброили и се съгласяват с поне девет сетива. Широко приемлива дефиниция на сетиво за невролозите би била група сензорни клетки, които реагират на специфичен физически феномен и съответстват на определена област на мозъка, където сигналите се получават и интерпретират. Някои неща, които ние, неспециалистите, можем да наречем „сетива“, като чувството за посока например, се определят от невролозите като постсензорни когнитивни дейности и не се броят в това определение
Тъй като има известно припокриване между различните сетива, различните методи за неврологична класификация могат да дадат до 21 сетива. И това число не включва някои физиологични преживявания, като например усещането за глад или жажда. Общоприетите сетива за невролозите, за които ние не подозираме в момента включват:
- Термоцепция - усещането за топлина (има известен дебат, че усещането за студ може да е отделно усещане)
- Ноцицепция - възприемането на болка
- Еквилибриоцепция - възприятието за баланс
Проприоцепция - възприятието за осъзнаване на тялото (затворете очи и докоснете носа си. Разбрахте ли за първи път? Това е проприоцепцията в действие)
Как усещаме времето? Почти буквално през пръстите
Еко-психологът Майкъл Джей Коен поставя броя на сетивата, с които разполагаме, на 53. Неговото определение за сетиво надхвърля определението за физиологичен феномен/нервен сензор. Той разделя сетивата на четири категории:
Радиационните сетива: усещане за цвят, усещане за настроения, свързани с цвета, усещане за температура.
Чувствителните усещания: чувствителност към гравитация, въздушно и вятърно налягане и движение.
Химически сетива: хормонални сетива, като феромони, глад за храна, вода или въздух.
Психичните сетива: болка, външна и вътрешна, психически или духовен дистрес, чувство за себе си, включително приятелство, приятелство и сила, психически капацитет.
Невробиолози разкриват тайните на шестия основен вкус
Твърдението е, че всички ние сме сетивни същества и че нашите човешки сетива са голяма част от това, което сме. Нашите сетива са ни дадени не за да ни угаждат, за да бъдат играчки или за украса, а са механизми, първоначално предназначени да ни помогнат да оцелеем и да се развиваме в естествения свят. Тъй като животът в „развития“ свят сега е толкова ограничен (американците например прекарват средно 95% от живота си на закрито), нашите сетива нямат много работа и следователно стават или атрофирани, или свръхчувствителни, което от своя страна води до много от често срещаните заболявания на днешното съществуване, като стрес, тревожност и депресия.
Следващия път, когато сте навън, отидете на ново място или поемете по нов маршрут. Концентрирайте се върху това, което изпитвате, не само върху миризмите и звуците, но и върху всички усещания: студ, глад, очакване, нервност.