Чесънът е сред най-здравословните чудеса на природата, често поднасян на трапезата като лек и народно средство за облекчаване на множество заболявания, благодарение на лечебните му свойства, изразеното антибактериално и антисептично действие, а не само за овкусяване.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Той е свързан с традициите и корените ни – с носенето на чесън в джоба през „Мръсните дни“ преди Богоявление, когато караконджулите плъзвали из земите ни, с присъствието му на трапезата като част от празнични обреди, сред които тези на Бъдни вечер и Коледа, със специалния празник, посветен на чесъна, отбелязван в търговищкото село Пробуда, където отглеждането на културата е поминък за редица поколения, предаван от по-възрастните на по-младите в семейството. Познаваме ли обаче наистина чесъна и всички негови ползи за здравето? Знаем ли чесънът сваля ли кръвното налягане и как можем да се възползваме от ценните му свойства най-пълноценно?
По колко скилидки чесън може да се яде на ден?
Ползи от консумацията на чесън
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Преди да надникнем в последните научни изследвания и да открием какво сочат те – чесънът сваля ли кръвното налягане, или ползата му се ограничава само до понижаване на нивата на лошия холестерол в кръвта, нека си припомним защо дедите ни са хапвали чесън за здраве и как въздейства положително този дар от природата. Сред ползите от консумацията на чесън са:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
- Богат на витамини и минерали
В лютивото съкровище на масата се съдържат в щедри количества едни от най-ценните минерали и витамини за здравето – фосфор, цинк, калий, магнезий, витамини C, K, фолат, ниацин и тиамин.
- Лечебен за пикочно-половите пътища
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Чесънът потиска чрез антибактериалните си свойства растежа на бактериите E. Coli, които причиняват инфекция на пикочните пътища и предпазва от бъбречни инфекции, които могат сериозно да застрашат здравето.
- Подобрява спортните резултати
Японските учени са установили, че суровият чесън, отлежал в смес от вода и алкохол, увеличава издръжливостта при тренировка и помага за подобряване на спортните постижения.
- Чесънът е достойна естествена алтернатива на някои лекарства
Преди около 12 години в резултат на научни изследвания е установено, че лютата природна магия е по-ефективна за намаляване на оловното отравяне на кръвта от специалното лекарство, използвано за целта – d-пенициламин.
Какво ще се случи, ако ядем по една скилидка чесън на ден?
- Помага на дамите да преминат по-лесно през менопаузата
Консумацията на чесън по време на менопаузата съдейства за регулиране на хормоните и преодоляване на дефицита на естроген, който нормално се наблюдава именно през този период в живота на всяка жена.
- Чесънът е полезен за превенция на костните заболявания.
- Чесънът е средство за превенция на инсулти и инфаркти, ограничавайки съсирването на кръвта и пречейки да се образуват тромби – не просто опасни за здравето, но и животозастрашаващи.
- Чесънът доказано влияе благоприятно на сърдечно-съдовото здраве.
- Стимулира естествените защитни сили на организма
Стимулиращото имунната система действие при чесъна се дължи не само на антиоксидантите в него, но и на витамин С, на които всъщност е богат, макар този факт да не е широко популярен. Особено полезен е при бактериални инфекции, макар да намира приложение и при профилактиката на вирусите и грипа.
- Чесънът подобрява мозъчните функции.
- Консумацията на чесън се препоръчва на диабетиците, тъй като помага за контрол на нивата на кръвната захар.
- Счита се, че чесънът може да ефективен за отслабване и за профилактика на онкологични заболявания като рак на белия дроб, простатата, пикочния мехур, черния дроб.
С консумацията на чесън заради лютивостта му, трябва да внимават единствено страдащите от язва и други заболявания на стомаха. Тези пациенти следва да коментират с лекаря си всеки продукт, който включват в диетата си. Но как всичко това ни помага да си спомним или да научим чесънът – сваля ли кръвното и какво сочат последните проучвания по темата.
Чесънът – сваля ли кръвното налягане?
От векове наред хората използват чесъна за редуциране на високи нива на холестерол или други мазнини (липиди) в кръвта, както и за понижаване на кръвното налягане. Това съвсем не е случайно. Последните проучвания сочат, че чесънът е с доказана висока ефективност и наистина помага и на хипертониците, и на страдащите от сърдечно-съдови заболявания. Двумесечната ежедневна консумация на чесън може да намали общия холестерол и лошия холестерол при пациентите с високи нива на лош холестерол. Изследванията сочат и че консумацията на чесън понижава горната граница на кръвното налягане с около 7-9 mmHg, а долната с около 4-6 mmHg при хипертониците. Така че чесънът е наистина чудна храна, макар редуцирането на показателите на кръвното налягане да не са фрапиращи.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.