Киселото зеле е сред най-приготвяните туршии за зимата. Освен, че е вкусен, ферментиралият зеленчук е също толкова полезен. Той си е заслужил мястото на нашата трапеза. Свикнали сме да го похапваме като част от редица ястия, а дори и като салатка, подправена с червен пипер и малко олио.
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Понякога обаче домакините недоумяват къде всъщност грешат, докато приготвят този продукт за зимата. Някъде допускат грешка, но каква ли е тя?
Днес ще ви посочим 3 възможни пропуски при приготвянето на зелето в бидон за зимата. Внимателно ги прегледайте и сме сигурни, че ще разберете какво всъщност не правите както трябва.
Грешки при приготвяне на зеле за зимата:
• Избор на грешен сорт зеленчук;
Това е сред най-често допусканите грешки, особено от онези домакини, които тепърва се заемат с направата на зимнина. Важно е да изберем зелки, които са в процес на узряване, защото тогава те са най-хрупкави и накрая резултатът е точно такъв, какъвто искаме. Много грешите, ако използвате презряло зеле, защото по време на ферментация то ще стане още по-меко и съвсем няма да се получи така, както очаквате.
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Ако киселото зеле в бидона е твърде солено, добавете този зеленчук и въпросът е решен
• Зеле с ниско съдържание на нитрати;
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ръководство за устойчив и екологичен дом
Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата
Когато избирате зеле, което е с високо съдържание на нитрати, туршията в бидона се получава лигава и неприятна. Много е важно да купувате зеленчук, който е с ниско съдържание на нитрати. Ако имате възможност да си го отглеждате сами, най-добре.
• Не избирате правилната сол.
Когато дойде ред на същинската част, а именно поставянето на зелето в бидона, домакините не се замислят особено за солта, която ще използват. Това е поредната грешка от тяхна страна. При готвенето на зеле за зимата трябва да се използва единствено морска сол, йодираната е крайно неподходяща.
Ако обичате да похапвате туршийка през студените зимни дни, много внимавайте да не допуснете някоя от тези 3 грешки. Следете внимателно какво зеле купувате, колко узряло е то и солта, която ще добавите към него. Това е определящо за крайния резултат!
Още: Полезни ли са наистина солните лампи? Трябва да знаете това!