Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако искате морковите да останат сочни и с тънка коричка до пролетта, складирайте ги по този начин

15 октомври 2021, 15:38 часа
Реклама

Хората, които имат възможността да отглеждат моркови сами, знаят много добре колко трудно е да ги опазят свежи и сочни през цялата зима, та чак до пролетта. В повечето случаи зеленчукът успява да ни разочарова съвсем в началото на студените дни. Наблюдаваме как свежестта му изчезва, кората става твърда, а самият морков омеква.

Ние обаче си поставихме за цел да споделим с вас няколко изпитани начина за съхранението на този кореноплоден зеленчук. Благодарение на съветите, които тепърва ще споделим с вас, ще имате възможност да похапвате от морковите през цялата зима, без дори да се налага да белите кората им с нож.

Ето как правилно да съхраняваме големи количества моркови през зимата:

• Дръжте ги в помещение, чиято температура не надвишава 3 градуса по Целзий;

Температурата е ключов момент, говорим ли за съхранението на този зеленчук. Ако изпуснете контрол над нея, бъдете сигурни, че морковите ще започнат да покълват. Дръжте зеленчука на място, където температурата не надвишава 3-4 градуса по Целзий.

• Никога не съхранявайте на едно място моркови, ябълки и тикви;

Ако живеете на село или имате роднини, които ви снабдяват с домашни плодове и зеленчуци, навярно нямате кой знае какви познания, свързани със съхранението на моркови. Тук обаче се намесваме ние с много ценна информация. Никога не бива морковът да се съхранява на едно място с ябълки или тикви. Тези плодове произвеждат етилен – газ, който насърчава узряването.

10 причини защо морковите са полезни

Дори да не разполагате с достатъчно голямо помещение, постарайте се отделните култури да имат „преграда” помежду си. В противен случай усилията ви ще отидат на вятъра.

• Не поливайте морковите 10 дни, преди да съберете реколтата;

Малцина знаят това. 10 дни, преди да извадите морковите от почвата, не бива да ги поливате. Водата ще допринесе да са много по-хрупкави и бързо ще пожълтеят. Наред с това е възможно от влагата да стартира процес по гниене.

• Много бърза обработка.

Когато вече сте извадили зеленчукът от почвата, не го оставяйте да престои твърде дълго време. Дръжте няколко часа на слънце, за да може кората му да изсъхне. След това побързайте да подрежете листата и онези „космати” корени, които вече са изсъхнали.

Придържайте се към всичко това и ви гарантираме, че този полезен и вкусен зеленчук ще остане сочен и с тънка коричка чак до пролетта!

Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес