Отварите, наричани от нас често и небрежно-разговорно „чайове“, които ни помагат да заспим, са естествен и лесен вариант за лечение на безсъние - особено в случаите, когато е трудно да заспим поради прекомерен стрес или повтаряща се консумация на стимулиращи вещества като кофеинови напитки, никотин, алкохол.
Повечето сънотворни чайове въздействат на нервната система и затова е важно да се консумират от половин до един час преди лягане, за да има време за отпускане на тялото и ума. Важно е обаче наред с консумацията на чайове да се спазва и режим на здравословен сън, за да се подсили релаксиращият ефект.
Ето какво ни разяснява д-р Мануел Рейш.
Всеки знае, че ореховите ядки са верни съюзници на доброто здраве - но това, което повечето хора все още не знаят е, че техните черупки могат също да се „консумират“ (под формата на чай) и да ни бъдат много полезни. Те помагат за разтварянето на кръвни съсиреци (добро средство за хора с тромбоза). Представляват диуретик - помагат на организма да елиминира излишната течност. Полезни са за храносмилателната система и са добър лек при гастрит, чревен запек и др. Помагат при лечение на световъртеж, безсъние, сърдечни нарушения, проблеми с нервите и др. Спомагат за извеждане на никотина от кръвта на пушачите.
Зелен чай - повишава или сваля кръвното
Ето как да приготвите и консумирате отвара (чай) от орехови черупки.
Чай от орехови черупки
Първо смелете добре черупките на 5 ореха. Сложете 2 литра вода да заври. Щом кипне, намалете котлона и добавете натрошените черупки във водата. Оставете ги да се варят минимум 10 минути. След охраждане прецедете и изпийте (за предпочитане без добавена захар). Идеалното е да пиете 1 до 2 литра от този чай на ден.
Но не само ореховите черупки укрепват здравето ни. Ето още два вида здравословен чай за добър сън.
Чай от лайка
Този чай е често използван за успокояване при стрес, но също и при безсъние. Според определени научни изследвания, това растение е доста ефективно за заспиване, понеже има седативни свойства. Точният механизъм на действие не е известен, но се смята, че въздейства на бензодиазепиновите рецептори, а те намаляват напрежението в нервната система. При това, е доказано, че парата, отделяна от лайката при вдишване, понижава нивата на стрес.
Лекар разкри кога чаят с лимон е вреден
Съставки: 1 шепа свеж цвят от лайка, 250 мл вряла вода. Изплаквате цветовете с вода. Подсушавате ги с хартиена кърпа. След това ги слагате във врящата вода да се варят пет-десет минути. Накрая чакате отварата да изстине, прецеждате и я изпивате.
Веднъж набрани, цветовете от лайка може в хладилник да се съхраняват до 2 дни, препоръчително в затворен съд. Приемът на чай от лайка трябва да се избягва от деца и бременни жени, особено без лекарска консултация.
Горещ чай или кафе може да предизвика опасна болест на хранопровода
Чай от валериана
Чаят от валериана е сред от най-изучаваните варианти за лечение на безсъние. Според някои изследвания валерианата освобождава вещества, които спомагат за успокояване на нервната система. Според други проучвания, тя увеличава времето за сън, като ограничава събужданията нощем.
Съставки: 1 супена лъжица изсушен корен от валериана, 250 мл вряща вода.
Поставяте корена на валериана във врящата вода и го оставяте да се вари десет до петнадесет минути. Сетне прецеждате отварата, оставяте да изстине и я изпивате от половин до 2 часа преди сън.
Но чаят от валериана е необходимо да се използва с изострено внимание от бременни жени и хора с чернодробни проблеми.
Внимание! Статията е само за информация. Винаги търсете съветите на медицински специалист!