Когато нищо особено не ви притеснява в стомашно-чревния тракт, някак си не мислите за здравословно хранене. Всичко работи от само себе си. Но щом се появи по-сериозен проблем, не знаете какво друго да направите, за да изчезне.
Още: Знаете ли как се прави екстракт от розмарин
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Когато възникне неуспех, се използват всички известни методи, които някога са били чути от лекари или роднини. А овесените ядки за закуска всеки ден и желето вместо кафе се превръщат в нова реалност.
За да не доведете себе си до тежки ограничения на храната, пълен отказ от любимите си храни или, още по-лошо, до болнично легло, препоръчително е предварително да помислите за здравословно храносмилане. Всъщност не е толкова трудно, колкото изглежда на пръв поглед. За да избегнете големи проблеми и терапевтични диети в бъдеще, често е достатъчно да следвате прости правила. Тайната на успеха е редовността.
С какво да се храним, за да излекуваме раздразнените черва
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
Ето как да помогнете на червата си да работят гладко.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Още: 5 неща, които трябва да знаете преди да закупите диамантен годежен пръстен
Има 6 ежедневни навика, които определено си заслужават вниманието.
1. Нахранете бактериите си
В стомашно-чревния тракт на здравия човек „живеят“ 2500 различни вида микроорганизми - както полезни, така и не толкова. За поддържане на нормална чревна флора е важно постоянното хранене на полезните бактерии.
Още: Малки породи кучета, които остават дребни
Още: Ръководство за устойчив и екологичен дом
Пребиотици се намират в тези храни:
· банани
· ябълки
· зърнени храни
· бобови растения
· ферментирали млечни продукти
2. Добавете фибри към вашата диета
Най-добре е да добавяте фибри към всяко хранене. Преминават през стомашно-чревния тракт, без да се разграждат или абсорбират, което подпомага движението на чревното съдържимо и редовното изхождане.
Богати на диетични фибри:
· бобови растения,
· листни зеленчуци,
· зеленчуци,
· плодове.
Свързани ли са дефицитът на витамин D и синдромът на раздразнените черва
3. Ограничете мазнините в диетата си
Предпочитайте варени или задушени, както и печени храни или храни, приготвени на пара. Мазните храни са изпитание за храносмилателната система. Те се усвояват много бавно и се задържат дълго време в стомаха, което предизвиква дразнене на лигавицата.
4. Пийте достатъчно вода
Полезно е да пиете чаша топла вода след ставане от сън, половин час преди хранене и 2 часа след него.
Водата подготвя стомаха за приема на храна и след това завършва храносмилателните процеси в чревния тракт. При недостиг на течности в организма процесът на храносмилане е по-труден.
5. Яжте бавно
Важно е да отделите време за хранене, за да не се разсейвате от странични неща и да не бързате. Не напразно казват, че храносмилането започва в устата: добре натрошената, сдъвкана храна се усвоява много по-лесно от червата.
6. Бъдете активни
Физическата активност и простото движение подобряват чревната подвижност. От това зависи дейността на различни части на храносмилателната система.