Повишаването на температурата означават само едно: лятото наближава. Но преди всички да излезем навън, за да се попечем на слънце, Валаят Хюсеин, специалист дерматолог консултант в Nuffield Health, развенчава пет популярни мита за слънчевата защита, за да се увери, че хората се замислят дали да не рискуват здравето си през новия сезон. Прегледайте информацията по-долу, за да разберете истината за слънцето и здравето на кожата ви.
Още: Какви билки са най-подходящи да се слагат във виното
Още: Кои са най-полезните билки при раздразнен стомах
Още: Бялата черница: Полезна или вредна е при диабет
Мит 1: Кожата ви се уврежда само когато изгори на слънце.
„Слънчевото изгаряне е увреждане на кожата, причинено от ултравиолетовите (UV) лъчи, така че всеки, който е изложен на ултравиолетова светлина, е изложен на риск“, казва д-р Хюсеин. „Някои хора са по-уязвими от други, например тези с бледа кожа или много бенки. Слънчевото изгаряне обаче е само краткосрочен риск от излагането на слънце, като всеки е изложен на риск от по-нататъшни необратими и сериозни увреждания от слънцето, които могат да доведат до рак на кожата, независимо от уязвимостта към слънчево изгаряне.“
Мит 2: Липсата на слънцезащитни продукти ви осигурява по-добър и по-дълготраен тен.
Въпреки че излагането на слънце насърчава производството на повече меланин и по-дълбок загар, твърде многото слънце твърде рано ще доведе до изгаряне. „Важно е да дадете на тялото си време да се „аклиматизира“, като започнете почивката със слънцезащитен фактор (SPF) 50, а не с SPF 40, и намалявайте, докато намерите здравословен баланс между тен и слънцезащита“, казва Хюсеин. „Ако в края на деня изгорите, изтръпнете или ви сърби, отново преминете към по-висок фактор [SPF].“
Още: Какви са симптомите при дефицит на натрий, за които трябва да внимаваме
Още: Кога е правилното време да се слагат дрожди във виното
Не забравяйте, че всяко излагане на слънце увеличава риска от увреждане на кожата, особено когато намалявате фактора SPF. Изгарянето е ясен знак, че клетките ви са мутирали, което драстично увеличава риска от рак на кожата.
Мит 3: SPF е единствената важна оценка на слънцезащитните продукти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Антивирусни етерични масла: Кои ще ни свършат най-много работа през зимата
Още: Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация
„UVA и UVB са двата вида ултравиолетови лъчи, които ни въздействат на повърхността на Земята“, казва Хюсеин. „И двата вида могат да увредят кожата ни и да причинят рак. SPF е само мярка за това колко добре лосионът ще ви предпази от UVB светлината, а много лосиони ви предпазват само от UVB лъчението.“
За да сте сигурни, че сте защитени както от UVA, така и от UVB, проверете дали на флакона има звездичка, която е мярката за защита от UVA спрямо SPF. „Три до пет звезди ще ви защитят достатъчно в зависимост от SPF“, казва Хюсеин. „Търсете термина „широкоспектърен“, което означава, че лосионът предпазва както от UVA, така и от UVB лъчи.“
Мит 4: Ефективно е да се използва един и същ SPF за всяка част на тялото.
„Лицето, носът, очите и ушите са по-чувствителни към слънцето, отколкото тялото, затова използвайте по-силен фактор върху тези зони и слагайте шапка и слънчеви очила, особено между 11 и 14 ч., когато слънцето е най-силно“, казва Хюсеин. „Уверете се, че шапката покрива врата, който често се пренебрегва.“
Още: Как да оправим вкуса на киселата ракия
Още: Силен природен лечител: Идеално средство за подсилване на имунната система
Мит 5: Дрехите ви предпазват от всякакви увреждания от слънцето.
Много хора смятат, че не е необходимо да използват слънцезащитни продукти, ако са покрити и носят дрехи. Всъщност много материи няма да ви предпазят от слънчевите лъчи. „UPF е оценка на слънцезащитата на дрехите и други тъкани“, казва Хюсеин. „По-леките тъкани, които са по-популярни през слънчевите месеци, обикновено имат по-нисък UPF рейтинг и са по-малко защитни от по-тежките тъкани. Затова е важно да използвате слънцезащитен лосион, дори и да се обличате.“