Сушените сливи помагат при облекчаване на запек и регулират функционирането на червата, укрепяват здравето на сърцето и намаляват кръвната захар, понеже изобилстват с антиоксиданти и фибри.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Ето какво разказва д-р Татяна Занин.
Те помагат още за подобряване на кръвообръщението, ограничават риска от ракови заболявания и намаляват апетита (последното е важно, ако желаете да отслабнете).
Препоръчително е сушените сливи да бъдат консумирани на малки порции. По този начин биват извличани повече ползи - когато плодът е сушен, всички хранителни вещества са по-концентрирани и калориите в единица обем се увеличават.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Ето и обясненията на д-р Татяна Занин в това видео (използвайте езиковите настройки за надписи на български език).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Основните предимства на сушените сливи
1. Борба със запека
Сушените сливи са извънредно богати на неразтворими и разтворими фибри, които въздействат чрез поемане на вода от храносмилателния тракт и образуват гел. Той помага за регулиране на червата, облекчава запека и намалява риска от хемороиди. Сушените сливи съдържат сорбитол; той е натурално слабително средство, улесняващо извеждането на изпражненията.
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Специално за борбата срещу запека д-р Татяна Занин обяснява в това видео (използвайте езиковите настройки за надписи на български език).
За здрави кости хапвайте поне по 10 сушени сини сливи на ден
2. Предпазват от сърдечно-съдови усложнения
Сушените сливи имат няколко хранителни вещества в състава си, които редуцират риска от сърдечно-съдови заболявания като атеросклероза и инфаркт на миокарда. Рутинът и витаминът С в сливите поддържат здрави кръвоносните съдове; витаминът К в тях пречи на калцирането на артериите, а пектинът помага за намаляване на холестерола, тъй като ограничава усвояването на мазнините от храната.
3. Контролират кръвната глюкоза
Разтворимите фибри в състава на сушените сливи, като пектинът, помагат за намаляване на усвояването на глюкоза от храната. Така понижават степента на кръвната захар и подобряват реакцията на организма към инсулина, което помага при превенцията и лечението на захарен диабет. В допълнение, сорбитолът в сушените сливи позволява на захарта в диетата да се усвоява по-бавно и по този начин позволява по-добър гликемичен контрол.
4. Помагат за отслабване
Сушените сливи могат да улеснят загубата на излишно тегло поради изобилието си на фибри, които намаляват времето за храносмилане и увеличават усещането за ситост след хранене. Това намалява апетита. Полифенолите в сливите имат антиадипогенен ефект – тоест, намаляват натрупването на мастна тъкан в тялото, благоприятствайки загубата на тегло. Ала внимавайте, когато използвате този плод в диетата си, за да отслабнете, тъй като консумацията му в прекалени количества може да има обратен ефект. За да получите предимствата на сушените сливи за отслабване, идеалът е да ядете максимум 2 сушени сливи на ден.
Лекар разкри кой НЕ трябва да яде сини сливи
5. Подобряват здравето на костната система
Сушените сливи са извор на хранителни вещества като витамин К, бор и калций, които имат защитни ефекти и помагат при формирането и поддържането на костните клетки. Така действат превантивно при лечението на остеопороза.
Как да ги ядем?
Сушените сливи може да бъдат консумирани „чисти“, на ошав или прибавени в кисело мляко заедно с овесени ядки и зърнени храни. Също могат да се ползват в приготвянето на натурални сокове, желета или сосове за месо. Сините сливи често биват използвани в сладкарството, за да заменят мазнините и захарта в различни препарати, като например пудинг, торта и бисквити.
Тъй като сушените сливи претърпяват процес на дехидратация (обезводняване), те съдържат концентрирани и много калорични хранителни вещества, поради което е препоръчително да се консумират умерено. За разлика от свежите сливи, сушените се съхраняват по-дълго и могат да издържат около 6 месеца на стайна температура или 1 година в хладилник, в затворен съд.
Внимание! Статията е само информативна. Търсете винаги специалист-медик!