Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-рано през 2021 г. можем да сменим лева с еврото

07 декември 2017, 20:30 часа • 8168 прочитания

Три години е минималният период до въвеждане на еврото в България, след като влезем в така наречената чакалня. България може да разчита както на техническа помощ от Еврокомисията, така и на финансиране за подготвката по въвеждане на еврото.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Това заяви в интервю за bTV вицепрезидентът на комисията Валдис Домбровскис.

Грубите сметки показват, че можем да сменим лева с еврото най-рано през 2021-ва.

Самият период на изчакване или ЕРМ 2 продължава 2 години. Тогава под лупа се следи инфлацията, дългът, бюджетният дефицит, лихвените нива на държавните облигации и курсът лев-евро. Следва още 1 година на контрол.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Решението кога да се тръгне по пътя към въвеждането на единната валута се взима от съответната държава. Последната дума обаче е на Европейската централна банка и на всички членове на еврозоната. Затова, влизайки в чакалнята, трябва да сме сигурни, че ни желаят.

Макар, че за въвеждането на еврото се изисква покриването на финансови изисквания, политическият знак, че се върви към разширяване на еврозоната е не по-малко важен.

„Прогнози няма да правя, но знаем, че първо трябва да влезете в двугодишния механизъм, което няма да е трудно, защото валутата ви вече е обвързана с еврото. И след това, ако всичко върви по план, има още една година, в която ще се преценява дали постигнатото е стабилно. Така, че минимумът е три години”, обясни Домбровскис.

Първата стъпка обаче трябва да е от наша страна.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

„ЕЦБ няма да ви покани. Вие трябва да кандидатствате, но трябва да работите с банката, за да я убедите, че структурните реформи вървят по план и сте готови да влезете в еврозоната. С въвеждането на еврото вие се присъединявате и към банковия съюз”, каза още Домбровскис.

Роля на държавата е и така да организира въвеждането на еврото, че да не се стигне до надуване на цени.

„Мога да ви дам пример с моята страна Латвия. Като премиер аз работех за въвеждането на еврото. Година след като това стана, инфлацията ни беше под 1%. Разбира се, това е нещо, което трябва да се контролира”, обясни експертът.

Домбровски коментира и как Латвия е направила кампания за така нареченото честно въвеждане на еврото. Тоест бизнесът да не вдига цените, като се оправдава с въвеждането на еврото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес