Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Докато родителите на Емо намират болница в Германия, проф. Пилософ събира становища у нас

09 септември 2016, 14:14 часа • 3691 прочитания

Фондът за лечение на деца (ФЛД) е отделил много, но неефективно време, за да търси лечение на малкия Емо в България и настоява, че то може да бъде проведено в страната. Това става ясно от отговор до медиите от директора на Фонда проф. Владимир Пилософ.

От писмото става ясно, че майката на детето е подала молба на 1 август т.г. На 09.08.2016 г. е получено становището на доц. В. Калева от онкохематологична клиника МУ Варна, поискано от Фонда, според която "детето подлежи на неоадювантна химиотерапия. Същата може да бъде проведена в една от специализираните клиники по детска хематология и онкология в България – София , Варна и Пловдив". Това е първо поискано допълнително становище от специалист в България.

На 15.08.2016 г. (дотогава не е уточнено какво е направено по случая) г-жа Красимира Величкова, член на Обществения съвет на Фонда, пита защо детето Е.К. не е включено в дневния ред за заседанието на ОС на 17.08.2016 г. На 17.08.2016 г. случаят е представен на ОС със становище от един експерт (на доц. В. Калева), при това с мнение, че лечението може да се проведе в България. Във ФЛД до този момент не са постъпили оферти или други медицински документи от чуждестранно лечебно заведение. При тези обстоятелства ОС по принцип е в невъзможност да вземе окончателно решение, обясняват още от Фонда.

Въпреки, че на 24 август е получена оферта от болницата в Германия, проф. Пилософ преценява, че е необходимо още едно становище (без да се обоснове защо!) на български специалист, което е получено на 1 септември и отново се отбелязва, че лечението на детето може да бъде проведено у нас.

Работата на Фонда по случая е от 1 август до настоящия момент, без конкретно предложение и предстои окончателно решение на заседанието, планирано за 14.09.2016 г.

В същото време родителите на детето не са губили време и са потърсили и намерили клиника в Германия, която да помогне на детето им.

От Фонда тълкуват тези действия на родителите така: „За отбелязване е фактът, че в периода от поставянето на диагнозата, до заминаването на детето в Германия (края на юли – средата на м. август), детето на е заведено на преглед в нито една от онкохематологичните клиники в страната."

Относно предложението от германската болница, проф. Пилософ пише: „Потвърждава се поставената в България диагноза и се иска авансово заплащане на сумата от 441 375 евро, за да се започне при детето изпълнението на представения лечебен план. След редица уточнения на същата дата се изяснява, че сумата за авансово плащане може да е 184 875 евро при представяне на формуляр S2. Евентуалното заплащане на посочената сума авансово не отменя заплащането по-късно на останалата част от сумата от НЗОК", поясняват още от Фонда за лечение на деца.

При тези обстоятелства (две становища за провеждане на лечение в България) директорът не може да вземе еднолично решение за изпращане на детето в чуждестранна клиника, вкл. и да се заплати авансово посочената по-горе сума.

Създава се впечатление, че основна цел на работата на Фонда за лечение на деца в чужбина е намирането на алтернатива у нас и възможно най-голямо намаляване на разходите за лечение. Нещо, в което може би нямаше да има нищо осъдимо, ако не ставаше въпрос за живота и здравето на дете.

Припомняме, че след скандалното отстраняване на предишния председател на Фонда за лечение на деца Павел Александров на мястото му беше назначен проф. Владимир Пилософ, който още в началото заяви, че много от децата може да бъдат лекувани в България, вместо да се изпращат в чужбина.

На 1 юни се проведе протест пред сградата на Министерството на здравеопазването. Тогава Красимира Величкова, която е директор на Българския дарителски форум и член на Обществения съвет на фонда, заяви, че „промените, които в момента се случват в крачка, на практика превръщат децата в жертви, защото срокове са отлагани с различни аргументи за административни процедури, с различни искания за допълнителни медицински становища. Имаме случаи на деца, които са по 3 медицински становища – едно, от които е отрицателно и се предлагат децата за отказ.”

По време на същия протест зам.- здравният министър Ваньо Шарков изказа мнение, че няма забавяне на деца нуждаещи се от финансиране на лечение: „Фондът работи в много по-кратки срокове от досегашните, а заседанията на Обществения съвет, където се взимат окончателните решения, се провеждат по-често, а не веднъж на три седмици, както е била практиката до момента. За оценката на всеки случай се подхожда индивидуално и ако се налага бързо решение, гласуването на членовете на Обществения съвет се организира по електронен път. Отнасяме се отговорно и с разбиране към тревогата на родителите. Недоумяваме как е възможно някои хора да си позволяват да използват мъката им за толкова грозна и заблуждаваща обществото кампания”, казва той.

Тогава Шарков беше спрян и от родител, чието момиченце е било трансплантирано у нас, но след това се наложило „да спасяваме кожата” в чужбина. Бащата попита: "След като искате, ако може всички деца да останат в България, какви медицински услуги ще ми предложите и каква е целта на това да се съсипе една работеща система?"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес