Българският премиер Бойко Борисов е помолил за съдействие чешкия си колега Андрей Бабиш, в случай че България реши да започне разговори с ръководството на "ЧЕЗ Груп" за изкупуване на българския бизнес на чешкия енергиен вариант. Това е станало в телефонен разговор между Борисов и Бабиш късно снощи.
Още: ЕСО отчита много по-високо потребление на ток по Коледа
Още: 2024 г.: Годината на биткойна и златото
Друг важен аспект от разговора, съгласно разпространената от правителствената информационна служба информация, е това, че Бабиш е заявил в прав текст, че "има подписани договори". Няма уточнение обаче какви са тези договори и дали в тях има заложени обезщетения. Зам.-председателят на енергийната комисия в парламента, бивш директор на АЕЦ "Козлодуй" и депутат от ГЕРБ Валентин Николов увери, че няма начин в сделката да влиза условие за промяна на цената на тока.
В телефонния разговор между Борисов и Бабиш, българският премиер e поискал допълнителни разяснения за позицията на чешкото правителство. Андрей Бабиш е казал, че след изразените от медиите в Чехия съмнения по отношение на компанията купувач, е поискал да бъдат представени доказателства, които да разсеят притесненията около сделката. В тази връзка Надзорният съвет на "ЧЕЗ Груп" е изискал от Съвета на директорите на дружеството информация за "Инерком България". Съветът на директорите е потвърдил пред Народното събрание, че е извършил множество проверки на потенциалния купувач и източниците му на финансиране и те не са показали проблеми за осъществяване на продажбата, и ръководството на ЧЕЗ поддържа тази позиция.
Борисов е посочил, че е поискал първия телефонен разговор заради значимостта на електроенергийното дружество за България и начина за провеждане на преговорите по неговата продажба, което е предизвикало много въпроси. Той е казал, че обменените мнения с Бабиш във вторник, както и изнесената от чешки и български медии информация за източниците на финансиране на купувача, са подхранили съмненията му, че сделката е проблемна.
Още: КЕВР проверява извънредно електроразпределителните дружества и ЕСО
Още: ЕРМ Запад мобилизира допълнителни екипи към най-тежко засегнатите от снега райони
Правителствените ръководители на двете страни са заявили, че нямат и не са имали каквато и да е връзка със сделката или дружеството купувач, решенията за които са взети от Съвета на директорите на "ЧЕЗ Груп". Двамата са били категорични, че са дали публичност на съмненията си за неспазване на добрите практики при осъществяване на сделката и са потвърдили, че ще следят внимателно за довеждане до край на проверките от компетентните органи на двете държави.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-забавните търсения в eMAG през 2024: от „душ любител” до „мезонет за котки”
Още: За по-малко от година: спестявания общо за над 4 300 000 лв. с абонамент за eMAG Genius
Позиция
Според Валентин Николов, който говори пред Нова телевизия, най-големият риск в тази сделка е репутационен. По думите му, ако Чехия допусне сделка със съмнение за участие на неясни финансови източници, то "не знам как би останала в ЕС".
Припомняме, че днес (1 март) Комисията по енергетика съвместно с Комисията за контрол над службите за сигурност ще направят изслушване заради сделката с ЧЕЗ. Съвместното заседание ще се проведе в зала "Изток" и ще започне в 14:15 часа, като ще можете да го проследите на живо в Actualno.com.
Още: На дъното в ЕС сме по енергийна независимост
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
На заседанието на двете комисии е поканена и собственичката на фирмата купувач "Инерком България" Гинка Върбакова. Стана ясно и, че Върбакова ще има лична среща с Борисов и е поискала да има закрита част, защото ще оповести информация, която е обект на търговска тайна. Още вчера, 28 февруари, след като взе участие в събранието на Националното събрание на общините в Република България, президентът Румен Радев потвърди, че има покана за представители на неговата администрация да присъстват.