Пазарът на недвижими имоти продължава да расте в очакване на влизането на България в еврозоната, а цените на имотите са се увеличили с още 6% само от началото на настоящата година. Това съобщи пред БНР Йордан Йорданов, управляващ директор на една от големите брокерски компании на пазара. По думите му инфлационните процеси, които следват увеличаването на минималната работна заплата с 15% от 1-ви януари, са довели до ново вдигане на цените на имотите.
70% плащане в брой
В над 70 на сто от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се е плащало в брой, показва статистиката. "България е най-бедната държава в ЕС, преценено на база заплати и платени осигуровки, но ние знаем, че има много сериозна сива икономика. И реално погледнато - в частния много голяма част от хората не се осигуряват на това, което получават. Голяма част от доходите са т.нар. кешови разплащания, в следствие на което официалната статистика е силно изкривена", посочи Йорданов.
Още: Цените на имотите по морето претърпяха неочаквана промяна
"Народ, който е беден, не купува имоти и не плаща в кеш, а с банкови кредити. България е една от страните, която има най-ниска кредитна задлъжнялост, когато говорим за покупка на имоти чрез банков кредит", подчерта той.
По думите му кредитирането в София изпреварва кредитирането на останалите градове в страната. "Отпускат се повече кредити в София, отколкото във Варна или в Пловдив. Т.е. клиентите във Варна са по-склонни да плащат с налични средства, докато клиентите в София теглят повече ипотечни кредити заради по-скъпите имоти, което е напълно оправдано, дори да имаш пари в наличност", обясни експертът.
Голяма изненада с цените на панелните жилища