Светът е изправен пред "климатична криза", а всички нас ни чакат "неподозирани страдания (untold suffering)", ако не се предприемат спешно промени в глобалната политика и в начина ни на живот като общество. За това предупреждават в доклад над 11 000 учени. Те посочват, че светът е изправен пред "извънредно положение" заради промените в климата , за което говори промяната на жизненоважни за човечеството параметри, пише The Guardian.
Още: Лекар: Това е най-полезното сирене, яжте по 50 гр на ден от него, здравен съвет за деня, 25 декември
“The world’s people face “untold suffering due to the climate crisis” unless there are major transformations to global society, according to a stark warning from more than 11,000 scientists.”#ClimateEmergency #EcologicalEmergency https://t.co/EwsgxOraVQ
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) November 5, 2019
Докладът е публикуван в списание BioScience по повод 40-годишнината от първата световна конференция за климата, която се проведе в Женева през 1979 г. Изявлението беше сътрудничество на десетки учени и одобрено от други 11 000 от 153 държави. Учените казват, че са необходими спешни промени, за да се намали растежа на населението, да останат изкопаеми горива в земята, да спре унищожаването на горите и да се ограничи храненето с месо.
Още: Лекар: Вино - как влияе на пикочната киселина
Още: Кардиолог: Пуешко месо - как влияе на холестерола
Проф. Уилям Рипъл от Държавния университет в Орегон и водещ автор на изследването заяви, че основна цел на предупреждението е да се обхванат всички причини за "разпадането на климата", а не само тези, свързани с въглеродните емисии и повишаването на температурата на Земята.
"Ние декларираме ясно и недвусмислено, че планетата Земя е изправена пред климатично извънредно положение", се посочва в доклада. "За да осигурим устойчиво бъдеще, трябва да променим начина си на живот. [Това] води до големи трансформации в начина, по който глобалното ни общество функционира и взаимодейства с природните екосистеми."
Няма време за губене, казват учените: "Климатичната криза пристигна и се ускорява по-бързо, отколкото повечето учени очакваха. Тя е по-тежка от очакваната, заплашваща естествените екосистеми и съдбата на човечеството."
За да се види пълната картина на унищожението на природата трявба да се следят по-широк набор от показатели, включително растежът на населението, консумацията на месо, загубата на дървесна покривка на земята, консумацията на енергия, субсидиите за изкопаеми горива и годишните икономически загуби при екстремни метеорологични събития, посочва съавторът на доклада д-р Томас Нюсъм от университета на Сидни. Тук можете да видите пълното му изявление.
Още: Лекар: Кафе - вдига или сваля холестерола
Още: Лекар: Бира - вдига ли пикочната киселина
Други "дълбоко тревожни признаци от човешките дейности", подбрани от учените, включват увеличаващият се брой пътници на въздушния транспорт и ръстът на световния БВП. "Климатичната криза е тясно свързана с прекомерното потребление и богатия начин на живот", казаха предупреждававт учените.
В резултат на тези човешки дейности има "особено смущаващи" тенденции за повишаване на температурата на сушата и океана, повишаването на нивото на морето и зачестяването на екстремни метеорологични събития. Затова учените казват: "Въпреки 40 години глобални преговори за климата, с малки изключения, до голяма степен не успяваме да се справим с тази опасност. Особено притеснителни са потенциалните необратими климатични катастрофи. Тези реакции в климатичната верига биха могли да причинят значителни смущения в екосистемите, обществото и икономиките, което потенциално би направило големи площи на Земята необитаеми."
"Ние настояваме за широко обсъждане на тези знаци и показатели, за да позволим на политиците и обществеността да разберат мащаба на кризата и да пренаредят приоритетите си. Не е късно", казва Нюсъм.
Учените идентифицират някои обнадеждаващи тенденции, които са в полза на борбата с климатичните промени като: намаляване на раждаемостта в глобален мащаб, увеличаване на използването на слънчева и вятърната енергия и намаляване на употребата на изкопаеми горива. Темповете на унищожаване на горите в Амазонка също спадат последните години, смятат те.
В доклада си учените предлагат екшън план за спасяването на живота на Земята:
1.Енергията трябва да се използва по-ефективно, а данъците върху вредните въглеродни емисии трябва да се увеличат, за да се намали използването на изкопаеми горива;
2. Стабилизиране на растежа на населението на Земята - в момента то нараства с 200 000 души на ден. Учените препоръчват като мярка засиленото образование на младите момичета;
3. Прекратете унищожаването на природата и възстановете горите, за да поемат CO2;
4. Яжте предимно растения и по-малко месо и намалявайте хранителните отпадъци;
5. Преосмислете икономическите цели от растежа на БВП.
"Добрата новина е, че подобна огромна промяна, със социална и икономическа справедливост за всички, обещава далеч по-голямо благосъстояние на човека в бъдеще, отколкото бизнесът обещава утре", твръдят над 11 000 учени. Забелязва се окуражаващо пробуждане - от стачките в училища по цял свят до съдебните дела срещу големи компании- замърсители, фирми започват да реагират и преосмислят политиките си.
През 2017 г. проф. Уилям Рипъл от Държавния университет в Орегон публикува друго предупреждение - за опасността от замърсяване и настъпващо масово изчезване на дивите животни на Земята. То бе подкрепено от над 15 000 учени и прочетено в парламентите на много държави от Канада до Израел. Апелът дойде 25 години след първоначалното "Предупреждение за човечеството" през 1992 г., в което се казва: "Необходима е голяма промяна в начина на управление на земните ресурси и живота на Земята, за да се избеген огромно човешко нещастие". Е, времето за действие настъпи!
Къде е България?
Министерският съвет (МС) одобри законопроект за ограничаване изменението на климата, който тепърва ще трябва да бъде одобрен от парламента. Основата на законопроекта е, че министърът на икономиката, заедно с министъра на околната среда и водите, министъра на финансите и министъра на енергетиката, ще казват кои предприятия ще получават държавни пари, защото не могат финансово да издържат при условията на схемата за търговия с квоти вредни емисии в ЕС.