През 2013 година БФ Тенис организира празник под наслов „Деца помагат на деца“. Желанието на федерацията да помогне за повишаване нивото на информираност за деца, страдащи от аутизъм сред българската общественост, доведе до партньорство с Фондация „Стъпки за невидимите деца на България“. А след това празникът се превърна в инициатива.
„Идеята се роди през 2013-а година, когато с ръководството на БФ Тенис обсъждахме как можем да си бъдем взаимно полезни. След няколко разговора управителят на Националния тенис център Георги Дончев предложи да организираме открит урок на корта по случай началото на учебната година. Събитието се превърна в истински празник, а резултатите надминаха очакванията ни“, споделя председателят на Фондацията „Стъпки за невидимите деца на България“ Владислава Цолова.
“В началото бяхме притеснени как ще реагират децата когато стъпят на корта. Тенисът е специфичен спорт и не можехме да предвидим колко дълго време ще се задържи техния интерес. Затова бяхме подготвили и други занимания извън корта, като очаквахме че урокът по тенис няма да продължи повече от петнайсетина минути. На децата обаче толкова им хареса, че не пуснаха ракетата близо 2 часа“, каза генералният секретар на БФ Тенис Георги Дончев.
Вокалистът на "Юрая Хийп" Джон Лоутън дори записа видео послание към родителите и обществото, подчертавайки защо трябва да показваме отзивчивост и добронамереност към аутистичните личности.
Радостта на децата и съпричастността към празника се пренесе и през миналата година по време на второто му издание. Успешното провеждане на събитието и неочакваният благотворен ефект върху децата намериха своето естествено продължение в осигуряването на занимания по тенис за деца от аутистичния спектър всяка седмица. Тренировките започнаха в края на ноември, 2014 година. Само след два месеца тренировки специалисти и родители остават изумени от неочакваните резултати.
„По принцип не е много добре деца аутисти да се събират заедно на едно място. Те не изпълняват инструкции, не зачитат авторитети. На корта обаче всичко е различно. Много бързо всички започнаха да се справят добре, формират различни умения. Най-ценното е, че се случи нещо наистина уникално. Създаде се приятелство между две от децата. Това е изключително рядко срещано и може да се сравни с научаването на чужд език от нормален човек само за няколко дни. Децата вече си ходят на гости, играят си заедно“, разкрива Владислава.
„За първи път от както се е родил, Вики има приятел. Това наистина е чудо. Там, на корта, сред другите деца като него, той е много спокоен, защото никой не го отхвърля. Това го прави много по-спокоен от преди. Запознанството с децата в отбора му се отразява много благотворно! Вики се старае много и чака с нетърпение да дойде неделя като непрекъснато гледа календара и брои оставащите дни - така научи каква е последователността на дните от седмицата, и аз съм много щастлива”, признава майка му Мирослава.
„Стилиян се променя. Виждам увереност в него, все по-рядко ми казва, че е самотен и няма приятели, а курсът става повод да се поизфука където сметне за добре. С Виктор вече са приятели. Неделята е техният ден. И двамата чакат тениса с нетърпение. Стели не обича да става рано. В неделя обаче е като войник! След тениса, двамата с Вики прекарват заедно до към 3-4 следобед. На нас, родителите, също се отразява добре. Контактите не се оказаха благотворни само за децата, а и за нас. Оказа се, че много от родителите имат потребност от споделане със себеподобни хора, а други са не по-малко самотни и изолирали се. При тези срещи няма сконфузия как ще те приемат, как ще реагират, кога ще им писне. Всички ние знаем какво изпитва другият! Така че за нас това не е само спорт. Това е всеобхватна терапия за децата и семействата” откровена е Мария, майка на Стилиян.
„Родителите са пробвали и други спортове, на които да запишат своите деца, но винаги са чувствали различията и в крайна сметка нещата не са се получавали. С тениса е различно. Всички сме приятно изненадани и не очаквахме да се получи толкова добре. Благодарна съм за отличното ни партньорство с БФ Тенис, защото това, което се случва с деца, когато са на корта е изключително ценно“, споделя председателят на Фондация "Стъпки за невидимите деца на България" Владислава Цолова.