Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

“Разговори за София“: Около половин милион пациенти годишно минават през общинските лечебни заведения (ВИДЕО)

31 юли 2023, 13:30 часа • 3628 прочитания

Рубриката на Actualno.comРазговори за София" днес е посветена на столичното здравеопазване. Разговаряме със заместник-кмета на София по направление „Финанси, здравеопазване и транспорт“ Дончо Барбалов. Ето какво каза той:

“В София имаме 37 лечебни заведения, от които 24 са за доболнична помощ и 13 са болнични заведения. В доболничната това са т.нар. ДКЦ, поликлиники, 21 на брой, разпръснати са из целия град. Имаме един дентален център, имаме и един медицински център, който реално също е ДКЦ, но сатутът му е като на медицински център. Имаме 13 болници, от които четири са многопрофилни. Това са първа, втора, четвърта и пета градска болници. Имаме две АГ болници, имаме онкодиспансер, имаме психиатрична болница, имаме кожно-венерически център. И това, което е много важно за социално слабите групи в София, имаме 3 болници за долекуване. Те, особено през зимния период, изпълняват много важна социална функция за по-слабите и по-уязвимите групи в обществото.

Още: Нова апаратура за поликлиниките в Младост и Студентски град

Около половин милион пациенти, столичани и гости на столицата преминават годишно през общинските лечебни заведения. Преди правихме анализ на процента в общия брой лекувани в София, около 500 000 пациента. Което не е малко и е над 30% от общия брой пациенти, които преминават през столичното здравеопазване, в което знем има частни и държавни болници. И което е много интересно – имаме пациенти от цялата страна, които идват да се лекуват в общинските болници, защото имаме добри специалисти. През последните години инвестирахме в апаратура и като цяло качеството на общинското здравеопазване се е подобри значително.

Още: 1.5 млн. лв. за нова апаратура и ремонти в няколко общински болници

Ако общинските лечебни заведения са търговски дружества, Столичната община не ги финансира директно. Това, което общината прави, е че всяка година от бюджета на общината се осигуряват 10 милиона лева за допълнителни медицински дейности, които не се финансират от касата. И тези дейности са вече за софиянци изцяло. Има някои прегледи, които не се финансират от касата, някой път ако се налага по-дълъг болничен престой, като за всеки такъв случай се води отчетност, за да е ясно какви са били пациентите, за какво са изразходвани средствата. И съответно пък самите средства помагат на болниците да могат да предоставят по-добра услуга.“

Още: Общинските болници в София ще си сътрудничат за превенция на домашното насилие

Как общинските здравни заведения се конкурират с частни и държавни болници, как се отрази ковид-пандемията на общинските болници и поликлиники и как работят програмите за профилактични прегледи, финансирани от Столична община, ще научите от видеоматериала.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес