От 16 до 22 септември ще се проведе Европейската седмица на мобилността, а София е един от над 2500 града на континента, които се включват в инициативата. Каква е нейната мисия и какво да очакват столичани? Отговорите даде в Студио Actualno изпълнителният директор на Центъра за градска мобилност Димитър Дилчев.
Още: Директорът на столичния завод за боклук отчете първата си седмица на поста
Още: Градски транспорт, пътна безопасност и още много: Какво ви показахме в "Разговори за София" (ВИДЕО)
Каква е целта на седмицата на мобилността?
Мотото тази година е "Пестете енергия", като се насърчава ползването на обществен транспорт, активната мобилност, намаляването на зависимостта от автомобили и развитието на транспортната инфраструктура.
Инициативата на ЕС е на повече от 20 години, като всяка година добива още по-голяма популярност. От 2006 г. и София участва в Европейската седмица на мобилността, а от 2014 г. всички събития, свързани с нея, се организират от ЦГМ.
"За да се намалят инцидентите по пътищата, събитията на Европейската седмица на мобилността ни помагат да слезем от автомобила, да ползваме градски транспорт, да вървим пеша. Мотото „Пести енергия“ стана все по-актуално в последните две години. Все повече хора минават в графата енергийно бедни, в Европа се говори и за транспортно бедни хора. Колкото по-малко енергия ползваме, толкова по-евтино ще излезе нашето придвижване", обясни Димитър Дилчев.
Още: Пилотният проект за пътна безопасност на София е завършен - това е само началото (ВИДЕО)
Още: "Разговори за София": Защо е необходимо платено паркиране? (ВИДЕО)
Какво ще преживее София от 16 до 22 септември?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изграждат модерна спортна база на общински терен в "Люлин“.
Още: Барбалов и Дилчев: Можем и без автомобили. Велосипедите означават здраве!
По традиция - в София инициативата ще започне с дни на отворените врати. Ще има мероприятия за детска безопасност, музикални събития в метрото, ретро трамваят ще обикаля из столицата. За деня на София - 17 септември - ще има мотриса в метрото с музика и диджей по линия 3.
Кулминацията е на 22 септември – ден без автомобили. Тогава ще има велошествие в София, организирано съвместно с посолството на Кралство Дания. Гражданите ще се насладят и на допълнителни събития, които "да ги отвлекат от автомобилите", каза директорът на ЦГМ.
Как София да стане модерен транспортен град?
"В последните 10 години бяха положени изключителни усилия за обновяване на градския транспорт, за неговото подобряване и това не остана незабелязано от европейските ни партньори. Преди месец София беше поставена в топ 5 градове на Европа по успешна електрификация на транспорта. Преди дни еврокомисар отново похвали България в това отношение", допълни Дилчев.
Още: Ден на отворените врати в Софийското метро: Европейска седмица на мобилността (ВИДЕО)
Още: "Разговори за София": Дългосрочната визия за модерен градски транспорт (ВИДЕО)
Още: "Разговори за София": Дългосрочната визия за модерен градски транспорт (ВИДЕО)
Според него не бива да се губи инерция в обновяването на градския транспорт и доклада за него в Столичния общински съвет, свързан с бюджета, е "стъпка за трайно обновление за следващите 10-15 години".
По думите на Дилчев - важно е изграждането на нова инфраструктура, но и постепенното навлизане на мерки за рестрикции на автомобилите в София. Кои са мерките, които вече са приети и ще действат в бъдеще - гледайте във видеото: