Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пилотният проект за пътна безопасност на София е завършен - това е само началото (ВИДЕО)

13 октомври 2023, 13:45 часа • 3631 прочитания

Пешеходни пътеки със специална настилка – 10 пъти по-устойчива от нормалната боя, с повишен коефициент на сцепление и с по-добри светлоотразяващи качества. Знак за намаляване на скоростта, тръбно-решетъчен парапет и повдигната пешеходна пътека – така изглежда пилотният проект за пътна безопасност на Столична община съвместно с Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП).

Още: Директорът на столичния завод за боклук отчете първата си седмица на поста

Още: Градски транспорт, пътна безопасност и още много: Какво ви показахме в "Разговори за София" (ВИДЕО)

Работата по него вече е завършена. Обновлението е на ул. „Рилска обител“, до 130-о училище „Стефан Караджа“ в столичния район „Подуяне“. Амбицията на общината и на районния кмет Ева Митова е този проект да се мултиплицира в цяла София, а и където е възможно в страната.

Организацията е на Диана Русинова от ЕЦТП, на екипа ѝ от центъра, както и на кмета на район „Подуяне“. Финансирането е от общината.

Това е само началото

"По всяка тема трябва да се възползваме от най-добрата експертиза", посочи пред Actualno.com столичният кмет Йорданка Фандъкова. "Това е една обща работа за града".

Още: Защита от грип и Ковид през зимата: Проф. Кантарджиев и Столична община с препоръки за училищата (ВИДЕО)

Още: Изграждат модерна спортна база на общински терен в "Люлин“.

"Надяваме се този проект да се разпространи в цяла София. Необходими са работа и усилия, но в бюджета на Столична община в момента имаме около 4 млн. лева, отделени за безопасност на движението", каза още тя и заяви, че не трябва да има никакви спорове по тази тема. Нужен е "строг контрол от страна на пътна полиция, безкомпромисни и неизменни санкции". "Надявам се законът да бъде приет и с усилията на общините да се извършва по-сериозен контрол за скорост", каза Фандъкова.

Снимка: Actualno.com

Няма бутон "пауза"

Зам.-кметът на София Дончо Барбалов посочи, че това е експеримент и след зимния сезон общината ще е напълно сигурна в параметрите. "Червената маркировка, улесняваща спирането, се доказа и вече я има на 16 места в София. Надяваме се и този тип пешеходни пътеки да се докажат и да са по-масови", каза той.

Още: "Разговори за София": Какво да очакват столичани от Европейската седмица на мобилността? (ВИДЕО)

Още: "Разговори за София": Дългосрочната визия за модерен градски транспорт (ВИДЕО)

По думите му - необосновано е твърдението, че това се случва само преди избори. "Маркировката е сложена преди 6 месеца, изработването и приемането на проекта изисква своето време. Най-важното е, че животът в града продължава. Не може да натиснем бутона „пауза“, защото идват избори. Никой няма да ни прости пропуски в безопасността", добави той и заяви, че за началото на учебната година са били обновени около 700 пешеходни пътеки. А в София вече има около 400 камери, които могат да четат номера, от тях 40 са по кръстовища и ще засичат превишена скорост.

Районният кмет Ева Митова е амбицирана, че и останалите 10 училища в район "Подуяне" ще бъдат обезпечени по този начин.

"Това е град за всички", каза Диана Русинова относно доброволческия труд за проекта на ЕЦТП. "Това е проект, който сме го взели като пример от Европа и сме го приложили спрямо нашите норми и възможности. Искам този проект да се мултиплицира около всяко училище, всяка детска градина не само в София – в България".

Гледайте още във видеото:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес