Аз съм министър на околната среда и водите. Съгласно Конституцията, аз се грижа на всеки един гражданин да му бъде осигурена хубава околна среда и минимален риск за здравето. Това заяви служебният екоминистър Асен Личев по отношение на казуса с отказаната дерогация за работа на "Топлофикация София".
Още: Има места в центровете за временно настаняване на бездомни в София
Още: Ваня Григорова предлага да бъдат спрени част от линиите на нощния транспорт в София
Министърът говори след въпрос на Мая Манолова какво ще стане сега и дали няма да се наложи софиянци да си купуват спешно печки за отопление за зимата и какво ще стане с енергомрежата при това евентуално допълнително натоварване.
Личев посочи, че въпросите какво ще стане, ако "Топлофикация София" спре да работи. От 2018 година е трябвало да направят така, че да са в норма при азотните оксиди. "Нищо не мога да направя, всичко е в ръцете на управлението на "Топлофикация София", каза министърът. Според него, трябвали "минимални усилия", за да се намерят инвестиции и дружеството да си ремонтира газовите инсталации и да не замърсява. Но интересен факт е, че когато стана ясно, че дерогацията се отказва, Личев говореше как "Топлофикация София" се бавела с "необходимите данни и гаранции" и се чудеше дали не изчаква новата власт за по-благосклонно отношение, което сега повдига въпроса няма ли противоречие между тогавашните му думи и сегашните - за грижата за чистия въздух.
Следва да има търсене на някакво решение – строги изисквания от КЕВР към "Топлофикация София". Пълна ревизия на всички топлофикационните дружества, наливат се огромни пари и накрая всички дишаме отровен въздух, отвърна Манолова.
Още: Столична община пита столичани: да остане ли нощният градски транспорт?
Още: Кукерски празник "Деведжии" се проведе в село до Елин Пелин
На 17 август изтече срокът, даден от ЕК, за да може "Топлофикация София" да влезе в нормите за азотните оксиди, заяви още Личев и се оправда, че това му връзва ръцете.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Разглеждат два проекта за основен ремонт на ремонт на столичния бул. „Св. Климент Охридски“ (СНИМКИ)
Още: Асоциация за развитие на София организира курс по дигитални умения за възрастни хора
При дискусията между Личев и Манолова, екоминистърът изрично уточни, че темата е достатъчно обширна, за да бъде дискутирана на пленарно заседание, а не на парламентарен контрол. Но дори за краткото време, с което разполагаше, Личев не коментира с нито една дума дали енергомрежата на столицата ще издържи, ако всички домакинства, които се отопляват на парно, трябва да преминат на ток, за да се топлят при студено време. Отделен е въпросът със сметките при това положение - единствено Манолова коментира, че от 1 януари парното и топлата вода в София ще са по-скъпи с 20%.