Архитект Богдана Панайотова е бивш временно изпълняващ длъжността главен архитект на София, назначена от кмета Васил Терзиев след освобождаването на арх. Здравко Здравков през лятото на 2024 г. Преди това е работила в дирекция „Архитектура и градоустройство“ на общината, с дългогодишен опит в администрацията. Арх. Панайотова има ръководни и контролни функции по Закона за устройство на територията. Тя има участие и водене на лекции по прилагане на законодателството в област Хасково. Арх. Панайотова има участие в семинари и участие в Съюза на Главните архитекти в България.
Г-жо Панайотова, защо се кандидатирате за поста главен архитект на София?
Защото се чувствам подготвена с целия ми житейски опит досега за тази длъжност. Защото имам куража, волята и силите да направя така, че да съществуват ясни правила за всички, да има равнопоставеност на всички участници в процеса /проектанти, строителни надзори, бизнес/ за лоялна и честна конкуренция, за регламентиране на ясни правила при прилагане на действащата нормативна уредба и планова обезпеченост. Да създам работеща, ефективна и ново мислеща администрация, която знае, че основната й роля е да прилага закона и да обслужва и защитава интересите на обществеността и на всички жители на София. Имам конкретна визия и опита да го осъществя. И на второ място в по-дългосрочен план да инициирам необходимите промени в нормативната уредба на Столична община, законодателството и развитието на нов Общия устройствен план на София, което е трябвало да започне доста отдавна.
Защото имам куража, силната воля, огромно желание и отговорност да го направя.
На какъв професионален опит, познания и образование разчитате в битката за подбор на главен архитект?
На почти 30 годишния си опит, като дипломиран архитект като участник в процеса от всички страни и всички участници в строителството /проектант, строител, надзор и най-вече дългогодишния ми опит, повече от 12 години, като администратор - в общинска администрация и в Дирекция национален строителен контрол. Опитът ми на ръководни позиции в админитрацията започва още през 1998 г. Изминала съм дългия път на развитие, започвайки от най-ниското ниво в администрацията. Свидетел съм на промяната в законодателството след 1998 г., имайки предвид основната смяна на обществено икономически условия в България, което наложи и промяната на законодателсвтото във всички сфери. До болка са ми познати проблемите по прилагане на създадената тогава нормативната уредба, което неминуемо води и до това да имам ясен поглед върху възможните решения.
3. Какво трябва да се промени в София и какво бихте искали да запазите?
Много е направено в НАГ за дигитализиране на административния процес. Въпреки това смятам, че е наложително да започне мащабно внедряване на новите технологии. Огромна част от работата в НАГ може да се автоматизира. Вярвам, че това ще осигури много повече време и капацитет да обърнем внимание на гражданите и бизнеса с разрешаването на специфични казуси.
Всеки си представя по различен начин качеството на живот. За мен е да променим така София, че да има свой дух. Да са ясно обособени различните зони на града - стара София със стария дух и красотата на старите сгради, красивитее паркове и градски градини с кътчета за хората в тях. Подредени квартали с подредени сгради, а не като нахвърляни кубчета като от малко дете, с малките градски паркове и детски кътове в тях, широки улици с място за много зеленина. И повече пространство за хората.
Какви ще са най-важните ви приоритети, ако поемете поста главен архитект?
Подготовка на задание за изработване на нов Общ устройствен план на София. Днес имаме тази отговорност независимо, че резултатите от това ни действие ще дойдат след десетилетия.
Работеща и ефективна администрация или с други думи качествено и бързо обслужване с човешко лице. Администрация, която разбира, че е в услуга на гражданите инвеститорите, а не да им пречи и само да изисква. Уважение и равнопоставеност – всеки проект е най-важният за човека, който го подава през гишето в деловодството в нашите ръце. Трябва да уважаваме това.
Създаване на план за реализиране на изоставащата от строителството инфраструктура, включително социална – детски градини, училища, паркове, зелени пространства.
Повтарям се, но дигитализацията и внедряването на технологиите в работния процес ще ни помогне да бъдем истински прозрачни и много по-подредени, а и ще помогне за гражданския контрол върху администрацията. Нужно е да осигурим максимална видимост, по разбираем начин и на възможно най-ранна фаза за гражданите за всичко, което се планира в София. Да включим в процеса всички заинтересовани страни, когато могат да влияят на крайния резултат от планираните проекти и инвестиционни намерения.
Иска ми се да обърнем повече внимание на запазването на облика на стара София и сградите културно историческо наслеследство. Доколкото е възможно запазване на зелената система, въпреки пропуските в миналото, за които ще се наложи всички да плащаме днес и да потърсим начин за нейното развитие.
Искате ли София да заприлича повече на някой друг голям град по света и кой е той?
Пътувала съм много и съм видяла много големи и впечатляващи градове. Няма как да искам София да прилича на друг град. Важно е да се работи за запазване на автентичността на София. Не мисля, че е добра практика да се пренасят директно чужди образци. Те работят, защото са правени с мисъл за съответния град. София е различен град, който притежава уникални ресурси, уникално местоположение и уникален заряд. Близостта и с Витоша. Създадените стари градски паркове. Минерални извори. Не искам да прилича на друг, но имаме нужда да си определим нашето си виждане каква искаме да е София, нашите си цели за града без да се опитваме да приличаме на някой друг.
Изправен ли е пред ограничения главният архитект на столицата според вас и ако да – какво трябва да се промени в законодателството, за да може главният архитект и кметът да имат повече правомощия?
Главният архитект има достатъчно права, задължения и отговорности, вменени му със Закона за устройство на територията. Законодателят е политически орган. Столичен съвет също. Кметът също. Те са избираеми, обещават и носят отговорност за всичко, което приемат във вид на закони и нормативна уредба. Адмистрацията винаги трявба да бъде професионална и трябва да се грижи за прилагане на плановете и нормативната уредба. Не мисля, че е редно това да бъде променяно. Единственото, което според мен е нелогично местната власт в София да е „зависима“ по отношение на Общия устройствен план приет със закон от Парламента и одобрен от Министерски съвет. Това връзва ръцета кмета и местния парламент и ги поставя в зависмост каквато няма за другите градове в България. Това е тема на дебати, но мнението ми, че в този динамичен свят това не е работещо в полза на софиянци.
Плановете за издигане на високи сгради на апетитни места в столицата са факт от години, факт са и протестите срещу тях. Как смятате да се борите срещу подобни практики?
Има начини. И то законови. За съжаление заради огромния бизнес интерес и в последните години бурно жилищно строителство, сега се налага да овладее този процес, защото софиянци го искат. Тема на друг разговор е колко законно и незаконно се е случвало това. И бездействието или много бавните действия от страна Столична община за прилагане на планове за улични регулации и социална нфраструктура. Всичко това доведе до това, че най-апетитните и скъпи имоти се превърнаха в най-неуредните и пренатоварени райони, които се оказаха и най-неприятни за живеене днес, без никаква инфраструктура - улици, канализация и т.н.
И аз живея в точно такъв район, познавам проблемите от първа ръка .
Всеки един случай трябва да се раглежда поотделно, защото не е и в интерес на гражданите и безразборното спиране на проекти или без никакво правно основание вече започнали строежи. Има законови лостове, наредби, с които да се ограничава и да не се допускат изменения на устройствени планове, с цел увеличаване на параметри – етажност, КИНТ, височина и осбено смяна на предназначение. От там нататък всичко е в правомощията на главен архитек да прилага правилно влезлия в сила план.