Икономическият министър позволил схема с българската бактерия за кисело мляко? (ВИДЕО)

24 март 2017, 15:47 часа • 5562 | прочитания

Президентът Румен Радев незабавно трябва да поиска оставката на служебния икономически министър Теодор Седларски след изтеклия запис с негов разговор за кадрови промени в държавните дружества „Ел Би Булгарикум“ и „ВМЗ Сопот“, защото, ако този запис е действителен, ще е безпрецедентен случай на намеса и кадруване от страна на чуждестранна компания.

Още: Тръмп приклекна с някои мита за Китай заради iPhone, Apple и Nvidia

Още: Ще си стиснат ли ръцете САЩ и Иран за ядрената сделка?

Според изтеклото аудио, в което се твърди, че е записан Седларски, трябва да бъдат назначени трима нови членове на борда на директорите, по настояване на "Мейджи", което най-вероятно означава японската фирма Meiji Dairies Co, продаваща българско кисело мляко в Далечния изток. Глас, който прилича на този на Седларски, обяснява, че „поемаме риска“ да има ново назначение в борда, въпреки много сериозни документни пропуски.

Припомняме, че „Ел Би Булгарикум“ е носител на лицензионните права за използването на уникалната българска бактерия Lactobacillus bulgaricus.

Още: Кой ще плати цената за митата на Тръмп?

Още: Пилешко с хлор и говеждо с хормони: Защо никой не иска да купува от САЩ, въпреки призива на Тръмп

Според Божидар Лукарски този запис е "пряко доказателство" за намесата на БСП в кадровата политика на служебното правителство. Лукарски добавя, че когато той е бил министър, "Мейджи" е внасяла много повече за лицензинните права на Lactobacillus bulgaricus, отколкото сега. "Лошо, Седларски, много се изложихте", казва Лукарски, правейки аналогия с репликата: "Лошо, Седларов, лошо" от "Опасен чар".

По-рано днес (24 март) официално излезе информация, че службите разследват сигнал срещу Седларски заради "смяната на ръководствата на редица дружества с държавно участие". Обект на проверка ще бъдат и служители на Министерство на икономиката, за които има съмнение, че са "лобирали в полза на частна компания от азиатска държава".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес