Нови инициативи за интеграция на деца и младежи със затруднения планира столична община, съобщи пред журналисти председателят на столичния общински съвет Георги Георгиев, след като проведе специална сесия в заседателната зала на СОС с деца със специфични потребности и техните родители. "Предстои повече от същото - интеграция, привличане на младежи, които вече са утвърдени атлети да станат помощници на треньорите и интеграция", каза той. Според него, най-важното е намирането на работа, затова е подходящо да има повече кариерни курсове и увеличаване на инициативите за публичност на тази кауза, срещи в детските градини, работа с тези деца в училище, за да бъдат приемани като равни.
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
"Днес показваме на целия град какво се случи през последната една година, за да можем да помогнем на различните деца на София и техните родители да се чувстват като у дома си", каза той за проведената "специална сесия" в залата на СОС, където бяха представени осъществените проекти за деца със синдром на Даун и други специфични потребности.
Над 10 са конкретните инициативи, които са реализирани, други вече са в ход, така че да има равен достъп за всички и да бъдат приети от всички нас, посочи Георгиев и изтъкна, че основното им послание е, че различните деца на София са част от децата и младежите на София.
"Започнахме с отварянето на спортните обекти с безплатен достъп за деца със специални потребности при определени условия. С няколко решения на Съвета отваряме басейни, спортни бази, така, че да бъдат достъпни. Освен това, осигуряваме треньори, които да работят с младежите в най-различни спортове и различни спортни клубове са подкрепяни от нас", разказа председателят на СОС.
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Той подчерта важността на кариерната ориентация и съобщи, че вече две от организациите за работа с деца със специални потребности са провели кариерни курсове. "Много важна част от интеграцията е периодът след завършване на училище. Какво се случва след училището е определящо, защото тогава обичайно става десоциализация и затваряне вкъщи. Затова - обучение за започване на работа, кулинарни обучения, работа с компютър, разговори, които и лично аз водя с големи компании, които да наемат младежи със специални потребности, така че да могат ефективно да се адаптират и интегрират в обществото", добави Георгиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради мръсния въздух: Зелен билет и днес в София
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Председателят на СОС изтъкна още, че има различни арт-програми и сподели, че може би най-интересното са били проведените кинопрожекции, посветени на синдром на Даун. "Повече от 40 000 души са разбрали за събитията", отбеляза Георгиев.
"Основната задача на тези инициативи е да покажем, че тези деца и техните родители не са сами и че личните им проблеми не са лични, а са обществени. Затова, така както се случва в развитите държави - да се опитваме и ние да ги решаваме, но не спорадично и за един конкретен проект, а това да бъде политика по отношение на общината, на градската управа и най-вече на града и на хората", добави председателят на СОС.