Блокада и затруднено движение в София: Шофьорите в градския транспорт на протест

14 април 2025, 06:12 часа • 1403 | прочитания

Национален протест под надслов „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!“ ще се състои днес в София. Акцията е организирана от Федерацията на транспортните работници (ФТР) към Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ и Федерацията на транспортните синдикати (ФТС) към Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). Това съобщиха от пресцентровете на двата синдикати. 

В протеста ще се включат транспортни работници от София, Варна и Русе, посочиха от КНСБ.

ОЩЕ: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори

Кога и къде ще са блокадите?

От 8:00 часа се очаква протестиращите да блокират три кръстовища - на бул. „Драган Цанков“ и бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ (при метростанция „Стадион Васил Левски“), на „Орлов мост“ и на пл. „Македония“.

Протестиращите на кръстовището на бул. „Драган Цанков“ и бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ ще спрат движението чрез барикада от гуми, съобщиха от КНСБ. Като част от предвидените действия е и частично блокиране на метростанция „Стадион Васил Левски“, уведомиха още от синдиката.

ОЩЕ: Заради протест на шофьори: Спират автобусите по 26 линии в София

След приключване на протестните действия на тези кръстовища, около 11:00 ч., протестиращите ще се насочат с протестно шествие към Министерство на финансите и Столичната община. Протестиращите ще се придвижат по следните маршрути:

  • oт кръстовището на бул. „Драган Цанков“ и бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ - ул. „Граф Игнатиев“ - ул. „Георги С. Раковски“ - Министерство на финансите - ул. „Московска“ 33;
  • oт кръстовището на „Орлов мост“ - бул. „Цар Освободител“ - ул. „Георги С. Раковски“ - Министерство на финансите - ул. „Московска“ 33; 
  • oт кръстовището на площад „Македония“ - бул. „Христо Ботев“ - бул. „Тодор Александров“ - пл. „Независимост“ - пл. Княз Александър І - бул. „Цар Освободител“ - ул. „Георги С. Раковски“ - Министерство на финансите - ул. „Московска“ 33.

ОЩЕ: Започва ремонтът на столичния бул.“Ал. Стамболийски“

Основното искане на протестиращите днес е намиране на спешно и устойчиво решение за целево държавно финансиране за сектора с цел гарантиране на работните заплати и социалната сигурност, отбелязаха от синдиката. За градския транспорт в София е необходим ръст на държавната субсидия от 29 млн. лв., за Варна – 6,5 млн. лв., за Русе – 700 хил. лв., за „Автомобилна администрация“ – 4,5 млн. лв. Служителите в столичния градски транспорт са „категорично несъгласни с предложеното от Столичната община увеличение на заплатите от 100 лв.“, се казва в информацията на КТ „Подкрепа“. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес