Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борбата на "Зелените" за София - как да не дишаме толкова мръсен въздух

16 октомври 2015, 17:00 часа • 9607 прочитания

За да си зелен, трябва да си маратонец - не можеш да очакваш, че идеите ти бързо ще станат реалност. Тази основа на зелената идея у нас беше повторена на вчерашното, на практика официално откриване на предизборната кампания на ПП „Зелените“ в София.

Кандидат за кмет на „Зелените“ е Иван Велков, а основната им цел на предстоящите избори – да имат поне един общински съветник в Столичния общински съвет (СОС).

Първо да назовем проблема, след това да намерим решение – този извод изпъкна като двигател в дискусията в Essence център, която на практика представи идеите на „Зелените“ за столицата ни. Те призоваха всички партии, които участват на изборите в столицата, да поемат ангажимент под т.нар. „Зелена конституция“. Този документ трябва да постави основата на обещание за реализацията на конкретни зелени политики, които да направят София зелена столица.

Зелената конституция излезе на преден план заради на практика провалената възможност София да кандидатства за зелена столица на Европа през 2018-та година. Срокът за подаване на документи изтича в неделя, 18 октомври, а от Столична община няма ни гък, ни стон какво се случва. Доста от присъстващите на дискусията подчертаха, че в момента не виждат как София всъщност може да кандидатства за зелена столица предвид проблемите, които са натрупани.

Идеи и предложения

Няма релевантни данни, няма лесно достъпна статистика, която да позволи оценката на екологичното състояние на София. Никой дори не казва с колко сме намалили вредните емисии от пускането в експлоатация на метрото, посочиха от екопартията. Именно в тази насока „Зелените“ са готови да се борят, ако им бъде гласувано доверие и успеят да вкарат общински съветници в следващия СОС.

Беше посочено, че в момента в София има само пет измервателни станции на въздуха, но единна статистика и числа не се намират лесно. От данните, които има за момента, София е на ръба, на самата граница относно чистотата на въздуха – 40-50 грама на куб. метър фини прахови частици.

Кои са основните причини за мръсния въздух – според „Зелените“ това е отоплението на твърдо гориво и масовото използване на автомобили. Каква е алтернативата – да се прекъсне порочния кръг на зависимост от въглищата. Беше даден и конкретен пример – защо енергийните помощи от държавата се плащат с ваучери за твърдо гориво, а не например за природен газ или за ток? Представителят на „Гринпийс България“ Деница Петрова даде и друг пример – във Варна неин познат направил слънчев колектор, който осигурявал напълно достатъчно количество ток за бойлера му. Проблемът е, че на общинско ниво съществуват толкова административни пречки и бариери, трябват толкова документи и разрешения за инсталация на такъв колектор или за ВЕИ източник на енергия, че хората веднага се отказват да бъдат екологични, подчерта тя. А един от основателите на "Зелените" - Борислав Сандов, изрази надежда, че скоро ще има енергийна борса у нас, за да може да има по-достъпни алтернативи на въглищата и "Топлофикация".

И още алтернативи за зелена София

Силно предложение изложи и Андрей Ралев, член на Изпълнителния съвет на „Зелените“. Той подчерта, че колкото повече доверие събере партията сега, толкова по-лесно би могла да се противопостави на готвеното „узурпиране“ на Витоша „в полза на един олигарх“. Готви се вече план за масово застрояване, като се стига до Копитото, посочи Ралев. И уточни, че това минава под благовидната форма на европейска оперативна програма. Нищо лошо няма в европарите, но когато има контрол какви цели се постига с тях и дали са изгодни за обществото, а не за някой олигарх, подчерта той. Ралев беше категоричен, че на Витоша е грешка лифтовете и пистите да се дават на частно – по-добре е да са общински. Сега собственик на лифтовете е "Витоша ски", за която "Биволъ" писа преди време, че е част от сферата на влияние на Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев.

Друга алтернатива, за да може жителите на София с гордост да казват, че столицата е зелен град, е биоземеделието. Тази идея беше разгърната от представители на „Био Град София“. Според тях в определени райони на столицата биоземеделието може да е отличен вариант за доходи за по-бедни семейства. Около 30% от домакинствата в София са в такава граница на бедност, че се нуждаят от енергийна помощ – защо не им дадем шанс да се прехранват и да изкарват пари, за да се промени към по-добро животът на всички, попитаха съвсем резонно от гражданската организация.

На срещата на „Зелените“ беше поканена и Йорданка Фандъкова – за да обясни докъде се е стигнало с кандидатурата на София за зелена европейска столица. Г-жа Фандъкова не дойде.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес