Арх. Георги Славов: Първата ми задача ще бъде да се изградят пътни артерии в развиващите се зони на София

30 март 2025, 14:51 часа • 16624 | прочитания

Архитект Георги Славов е архитект в „Цикалов и архитекти“ ЕООД, с опит в частния сектор и проектиране на сгради и градски пространства. Има участия в архитектурни конкурси и разработки, свързани с публичната среда. Арх. Славов е развил своите социални умения при обмен с цел обучение в рамките на един семестър по време на следването си в гр. Букурещ, Румъния. Освен това арх. Славов е развил своите умения при организиране и провеждане на множество събития в среда с чуждестранни и местни студенти, като Вицепрезидент на секция УАСГ към Erasmus Student Network 2018-2019 г.

Г-н Славов, защо се кандидатирате за поста главен архитект на София?

Кандидатирам се за поста главен архитект на Столична община, защото вярвам, че е време за ново поколение професионалисти, които да водят градоустройственото развитие на София с модерно мислене, прозрачност и ефективност. София има потенциал да бъде по-добре организиран, удобен и предвидим град – както за гражданите, така и за бизнеса.

През годините съм наблюдавал как сложните бюрократични процеси забавят проекти, а липсата на цифровизация и ефективна координация създава трудности както за инвеститорите, така и за самите граждани. Вярвам, че с правилните инструменти и подходи можем да превърнем София в модерен европейски град с устойчива и добре планирана среда.

На какъв професионален опит, познания и образование разчитате в битката за избор на главен архитект?

През последните години съм работил в колектива на проектантското ателие на арх. Цикалов по редица мащабни и предизвикателни проекти. Сред тях изпъкват:

  • Медикъл и СПА хотел „Кингс Вали“ в Казанлъшките минерални бани – проект, отличен със специална награда в конкурса "Сграда на годината";
  • Производствена и складова база за Dormakaba в Нови хан – проект с площ над 20 000 кв. м, включващ цялостно устройствено и инвестиционно проектиране в кратки срокове.

Образователната ми подготовка ми дава допълнително предимство пред останалите кандидати. Притежавам три магистърски степени:

  • "Архитектура",
  • "Защита на населението (строителна, пожарна и аварийна безопасност)",
  • "Безопасност на пътното движение".

Това ми позволява да гледам не само като архитект, но и като инженер на сградите и инфраструктурата около нас. Освен това, съм един от малкото проектанти с правоспособност и от Камарата на архитектите в България, и от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, включително в две различни секции (ВС-ПБ и ТСТС).

Какво трябва да се промени в София и какво бихте искали да запазите?

Приоритетно трябва да работим върху изграждането на ключовите пътни артерии в развиващите се зони на града. Забавянето на тази инфраструктура води до хаотично разрастване и липса на връзки между новите и старите квартали.

Искам да запазим и насърчим инвестиционния интерес в града, но по начин, който осигурява баланс между икономическото развитие и качеството на живот. София трябва да бъде предвидим партньор за бизнеса и стабилна среда за гражданите, в която устойчивото планиране и обществената ангажираност вървят ръка за ръка.

Какви ще са най-важните ви приоритети, ако поемете поста главен архитект на София?

Основните ми приоритети ще бъдат:

1. Дигитализация и прозрачност – ще работя за завършване на дигитализацията в Направление „Архитектура и градоустройство“, така че всички устройствени и инвестиционни проекти да бъдат достъпни онлайн, а процесът на одобрение да бъде проследим.

2. Равнопоставеност и бързина на административните услуги – необходимо е да се гарантира, че сроковете и качеството на услугите са еднакви за всички, без изключения.

3. Инфраструктурно развитие – ускоряване на проектирането на важните пътни връзки и подобряване на пешеходната и велосипедната среда.

4. Обществен диалог – активна работа по включването на гражданите и специалистите в обсъжданията на ключови проекти.

Искате ли София да заприлича повече на някой друг голям град по света и кой е той?

Искам София да стане по-достъпен град за пешеходци и велосипедисти, подобно на Будапеща. Визията ми включва ясни, удобни и безопасни пространства за движение, вместо разбитите тротоари, препятствани от стълбове, колчета и подобни.

6. Изправен ли е пред ограничения главният архитект на столицата според вас и ако да – какво трябва да се промени в законодателството, за да може главният архитект и кметът да имат повече правомощия?

Главният архитект е медиатор между Общия устройствен план и неговото прилагане. Правомощията на тази позиция и на кмета не бива да надскачат обществения интерес, но трябва да се гарантира по-ефективен механизъм за включване на гражданите в устройствените процеси.

В момента много решения, взети в миналото, са довели до урбанистични проблеми, които вече трудно могат да бъдат коригирани. Единствената възможност е диалога.

Плановете за издигане на високи сгради на апетитни места в столицата са факт от години, както и протестите срещу тях. Как смятате да се борите срещу подобни практики?

Ключът към този въпрос е информираността и навременното обществено обсъждане. В момента гражданите често разбират за даден проект чак когато започне строителството, но до този момент всички законови процедури са вече изпълнени.

Ще настоявам за по-активно представяне на важните за града проекти още в ранен етап, включително:

  • Организиране на реални обществени обсъждания, а не формални срещи,
  • По-активна роля на общината в преговорите с инвеститорите, така че част от инвестициите да допринасят за подобряване на инфраструктурата и градската среда.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес