Днес, 1 април, ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ за втори път официално гаси мощностите си. Няма обаче да има съкращения на десетки служители, както първоначално се предвиждаше. Изпълнителният директор на втората по големина въглищна централа у нас Васил Щонов обяви пред Радио "Стара Загора", че планът за освобождаване на 130 от 160-те заети в ТЕЦ-а служители, няма да се реализира. Дружеството възнамерява да задържи специалистите "колкото е възможно" - всичко зависи от пазара на електроенерия и от диалога с държавата, предаде думите му БНР.
Според Щонов централата е изпълнила своя ангажимент към държавата. Дружеството възобнови работа през януари, за да подсигури електроенергийното производство в студените първи три месеца на годината, като миналата година мощностите ѝ бяха изключени. Няма обаче ясен хоризонт, защото пазарът на електроенергия в момента е слаб, отчита изпълнителният директор.
След второто спиране: ще има ли ново пускане следващата зима?
Централата работеше на пълен капацитет до февруари 2024 г., когато изтече 15-годишният ѝ договор. По силата му българската държава изкупуваше цялата енергия на ТЕЦ-а на фиксирани цени. Без тези средства централата нямаше икономическа изгода да продължи да работи - с изключение на няколко кратки периода на извънредно високи цени на енергията през миналото лято и зимните месеци. Централата се включи тази зима като балансьор и е много вероятно следващата зима сценарият да се повтори.
Снимка: БГНЕС
Васил Щонов не коментира темата за потенциален инвеститорски интерес към ТЕЦ "Марица Изток 3“, тъй като, по думите му, прекомерната публичност може да навреди на самия процес.
Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата
В последните седмици енергийният министър Жечо Станков посочи, че се търси възможно решение.
По повод бъдещето на централата от КТ „Подкрепа“ обявиха свое предложение - държавата да прехвърли своя дял от дружеството на „Мини Марица-изток“. По този начин от синдикалната организация виждат възможност за запазване на дейността на част от рудниците в държавното дружество.
Често вината за дългосрочните договори на т.нар. "американски" централи е приписвана от различни политици на бившия премиер Иван Костов, като се отбелязва, че контрактите за дългосрочно изкупуване на електроенергия от "Марица-Изток" 3 и "Марица-Изток" 1 са подписани на 13 юни 2001 г. в Министерския съвет - дни преди парламентарните избори, които Костов загуби.
Снимка: БГНЕС
Има ли план за бъдещето на ТЕЦ "Марица Изток 3" и "Марица Изток 1"?
Стана ясно обаче, че ТЕЦ "Марица Изток 3" няма план да запали мощностите си отново. Няма и план за бъдещето - нито за инсталацията, нито за алтернативни работни места. И това не е шега, нищо че е първи април, отбелязват от "Грийнпийс" - България.
Още: Енергиен експерт: България отново е износител на ток, апокалипсисът се отлага
Според организацията случаят с частното дружество, в което държавата има 27% дял, показва как се случва енергийният преход в България - "въглищата хаотично, но съвсем реално излизат от енергийния микс въпреки илюзорните обещания за светло бъдеще на тази индустрия. Политиците в България обаче предпочитат топлата завивка на популизма пред разумното и амбициозно планиране. Въпросът е не просто за бъдещето, а за настоящето на заетите в сектора", смятат от "Грийнпийс".
Според тях спирането на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ е ясен знак, че въглищната енергетика издъхва без държавни субсидии.
"Същият сценарий очаква и другата т.нар. американска централа в Маришкия басейн – „Ей И Ес Марица Изток 1“", предупреждават от екоорганизацията. Нейният дългосрочен договор изтича през 2026 г. По всяка вероятност тя също ще спре работа, гласи прогнозата на "Грийнпийс" - България. Въпреки обявените ѝ в публичното пространство планове за инвестиции в алтернативи, няма никаква яснота за графика за реализацията им и бъдещето на работните места на заетите в "Марица Изток 1".
Още: На протест: Природозащитници се качиха върху кула в ТЕЦ „Марица 3" (ВИДЕО)
Снимка: БГНЕС
Огромно значение тези развития имат за държавните Мини „Марица-изток“. Със спирането на ТЕЦ „Марица Изток 3“ мините губят втория си най-важен клиент. Когато това се случи преди година, стана ясно, че работата на добивната компания се свива с една трета. Въпреки това от предприятието не предприемат преструктуриране.
"Вместо да потърсят алтернативи за бъдещето и да подготвят региона за тях, правителства и парламенти предпочетоха да обещават, че нищо няма да се промени. Колко дълго държавата може да си позволи да субсидира губещото предприятие, също не е ясно", посочват от "Грийнпийс".
А ТЕЦ "Марица Изток 2"?
Те обръщат внимание и на държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“. През периода 2019-2023 г. тя се поддържа на "изкуствено дишане" единствено благодарение на държавна помощ в размер на 2,6 млрд. лева. С широкото навлизане на близо три гигавата соларни мощности през последните години нейната роля се трансформира драстично - по-скоро в сезонен производител и балансьор на трансформиращата се система.
Още: Сандов: ТЕЦ "Марица 3" беше затворена заради системно нарушение на нормите за чистота