"Много сайтове имат реклами и големи рекламодатели. Ако говорим за подлагането на читатели и зрители на невярна и непотвърдена информация – да, в България потокът от такъв тип не е никак малък и то не от сега. Имаше пик след началото на войната".
Това обясни зам.-главният редактор на Factcheck.bg Георги Марчев. По думите му разликата между кремълската и китайската пропаганда от една страна и това, което някои определят някои като европейска пропаганда, е в източника, целенасочеността и начина, по който се разпространява.
Още: Цензурират ли българските служби съдържание за Украйна във Facebook? (СНИМКИ и ВИДЕО)
"Докато руската и китайската очевидно са финансирани от държавата и обслужват лидери, които управляват тоталитарно, то в западните държави има най-различни лобита, които се опитват да прокарат дадени съобщения. Да, някои също използват информация, която е неточна и се опитват да манипулират обществото, но не можем да кажем, че е държавно ориентирана. Когато държавата стои зад информация, която е невярна, води до определено количество натрупвания, които няма как да бъдат постигнати от частна организация или който и да е друг", подчерта Марчев пред Euronews Bulgaria.
Според Марчев работата на журналистите е да проследяват наративите, които се налагат в публичното пространство и дали те се базират на факти.
Още: Георги Марчев: Партиите използват фалшиви новини, за да увеличат избирателите си (ВИДЕО)
Преди дни публикации на същата платформа бяха свалени от социалните мрежи, което предизвика напрежение в социалните мрежи. Стигна се и до проверки от собствениците на Factcheck.bg - Асоциацията на европейските журналисти в България. Още: Божидар Божанов обясни кой и защо премахна хиляди публикации на журналисти във Facebook
Припомнете си случая в следния линк: Поредна цензура? Facebook масово премахва публикации на журналисти (СНИМКИ)