Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Зелените": Властите да спрат изсичането на защитни гори

23 юни 2014, 13:15 часа • 31394 прочитания

Строежите в деретата на реките трябва да се оценят. Онези, които са незаконни, да бъдат премахнати, а тези, които са получили разрешение по някакъв начин, да бъдат оценени и ако се налага да бъдат обезопасени или съборени. За това призова на пресконференция в БТА Андрей Ралев от политическа партия "Зелените". Той допълни, че подобни проблемни строежи пречат на реките да се оттекат в морето.

Едно от основните неща, за които призоваха "Зелените", беше за временно или постоянно спиране на строежите в т. нар. защитни или охранителни гори (имащи предпазна функция). Според председателя на партията Борислав Сандов идеята вече е предлагана, но е била отхвърлена преди няколко години. По думите му промяната може да бъде направена по няколко начина - чрез Закона за горите, чрез лесоустройствените планове или чрез Наредба на Министерството на земеделието и храните, с което да бъде временно спряно изсичането на едно или повече места.

По време на пресконференцията беше обяснено още, че е нужно да се ограничи спирането на сечта във вододайните зони, изсушаването на влажни зони и човешката намеса върху коритата на реките - независимо от това дали става дума за изправяне или изкривяване. По последния пункт Борислав Сандов обясни, че изправянето на коритата води до увеличаване на скоростта на водата и потенциално по-големи рискове.

От "Зелените" като цяло бяха крайно критични към държавата и нейната работа. От една страна председателят на "Зелените" обясни, че на страната ни й липсва стратегия за адаптация към глобалните климатични промени. Той добави, че доколкото му е известно за последната година и половина работната група, която трябва да работи по документа, се е събирала само веднъж. Петър Кърджилов, който се занимава с кризисната комуникация на партията, каза, че в огромната си част превенцията и подготовката на местно ниво е на "престъпно" ниво с малки изключения.

Еколозите обясниха още, че според тях не голямото количество вода е довело до трагедията, а неглижирането на сигнали за изсичане на гори във варненския квартал "Аспарухово" и наличие на сметище там, както и слабата работа на "Гражданска защита". В този смисъл бяха поискани оставките на кмета на морския град Иван Портних и на министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев. По въпроса за държавната служба и нуждата от реформа Сандов обясни, че според него структурата трябва да е на подчинение на Министерския съвет, а не да бъде част от Министерството на вътрешните работи.

В края на пресконференцията председателят на "Зелените" предупреди че в момента много части от страната са застрашени от бедствие, подобно на това случило се в Добрич и Варна. Като причина за това той посочи масовата практика за изсичане на защитни гори.

С това лошите новини не приключват: Според Сандов цялото Черноморие е заложило капани. Той добави, че рискът е голям и не драматизира. Като причина за опасенията бяха посочени изправянето на речни корита и поголовното строителство.

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес