Със своите ниски нива на безработица и една от най-силните световни икономики, Германия е една от най-предпочитаните дестинации за живеене. А като се има предвид, че се намира сравнително близо до България, никак не е изненадващо, че Германия е приютила доста българи, търсещи развитие в чужбина.
Още: Първият фестивал на античните театри е тук: Големите имена на Древна Гърция оживяват (ВИДЕО)
Още: Директорка на училище ухапа водещия на "Съдебен спор" Жоро Игнатов (ВИДЕО+СНИМКА)
На пръв поглед, ако човек владее немски на някакво нормално ниво, не би трябвало да има проблем с това да се премести да живее в Германия. Но, изискванията да се случи това съвсем не спират до владеене на немски език.
Едно от най-важните изисквания за всеки, който е решил, че ще се мести в Германия, е лицето да е здравно осигурено. От 2009г. здравната осигуровка е задължителна за всички пребиваващи на територията на държавата, така че всички лица, които искат да имигрират в Германия с цел постоянно пребиваване, трябва да са здравно застраховани. Иначе има голям риск да им бъде отказана германска виза.
За граждани на Европейския съюз
Още: Kaufland и УНСС стартират съвместна Data Academy
Още: По градове: Времето утре - 3 април 2025 г.
По правило, ако лицето е гражданин на държава-членка на Европейския съюз, то има право да живее във всяка друга държава-членка на Европейския съюз, независимо дали е самостоятелно заето или не. Но правото на пребиваване, все пак, се свързва с две условия:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пари за великденски добавки за пенсиите има: Държавата каза колко
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Всеки имигрант трябва да може да докаже, че разполага с достатъчно средства за издръжка, с които да може да покрива разходите си за живеене в съответната държава от Европейския съюз, в която е решил да пребивава дългосрочно;
Задължително трябва да се сключи здравна осигуровка в държавата-членка на Европейския съюз, в която лицето ще пребивава дългосрочно (в случая Германия).
За граждани на държави извън Европейския съюз
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
В случай, че лицето, което иска да имигрира в Германия, произхожда от държава, която не е членка на Европейския съюз, то трябва до този момент да има здравна осигуровка. Самата германска здравна система работи на две нива – държавно здравно осигуряване и частно здравно осигуряване. Според това дали имигрантът е самостоятелно зает или не, условията за използване на държавно или частно здравно осигуряване се променят.
Държавно и частно здравно осигуряване в Германия – разлики
Между двете части на двойната система на германското здравно осигуряване, има някои разлики, с които трябва да сте запознати, ако сте решили да пребивавате дългосрочно в Германия. Германското здравеопазване е едно от най-качествените в света, така че реално няма голяма разлика в качеството на услугите при двата вида здравно осигуряване в Германия.
Разликите идват главно от начина, по който се излисляват вноските.
При държавното здравно осигуряване в Германия, таксите се изчисляват на база брутния доход на лицето, която се разпределя солидарно между лицето и работодателя му.
При частното здравно осигуряване в Германия, изчисляването на таксата не е фиксиран процент от дохода, а е индивидуално, на база медицинската история на лицето и други фактори, като възраст, пол и др.
Ако развитата икономика и ниската безработица в Германия са били достатъчни, за да вземете решение и да се преместите там, погрижете се за всички процедури съпътстващи това ви действие. Информирайте се за всичко нужно и то в дълбоки детайли. Относно здравното осигуряване в Германия вижте ТУК и ТУК, където ще намерите обширна информация както за германската здравна система, така и за видовете осигуряване, на което имате право, осигуровките и различните доставчици на здравно осигуряване.