Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Затриха сивите дюни на Несебър

03 януари 2013, 11:54 часа • 17076 прочитания

Агенцията по околната среда в Бургас твърди, че никъде в документите не става ясно, че това са дюни. Даже директорът на бургаската екоинспекция отрича това да са дюни и твърди, че мястото никога не е било категоризирано като дюни и иска това да се докаже. Проблемът е в неприлагането на законите и в явното неразбиране как трябва да се прилагат те, констатира Тома Белев - представител на федерация “Зелени балкани” пред БНР.

"Има Закон за устройство на територията /ЗУТ/, който казва, че дюните са публична държавна собственост, че не подлежат на продажба и по тях не може да се извършва строителство.  Законът за устройството на Черноморското крайбрежие и наредбата за тази карта са в сила от 2008 г. и отдавна трябваше да са изготвени тези карти, които да прилагат закона. Когато тях ги няма, всъщност ние не прилагаме закона. Фактически закон е приет в 2007 г., влязъл е в сила от 2008 г., но не се прилага, защото няма инструментите вече пета година?!"

Затова ще имаме наказателна процедура за България. Всичко случило се не би могло и не би трябвало да става в една нормална държава. Това е територия от мрежата “Натура 2000” и е нормално по устройствен план да е разписано, че строеж е съвместим.

"Ясно е, че инвеститорът си поръчва докладите и той заплаща за тях. За мен порок в процедурата има, но той не е само в тази процедура, а по принцип във всички процедури. Първият порок е в неработещия закон. На второ място трябва да се види тази наредба за оценка на горите и горските територии. Ако тя допуска един експерт да отиде на терен и да не види дюните, да ги оцени като гора и ден след това да ги препродаде съответно на три-четири пъти по-голяма цена, значи има проблем в самата наредба, т.е. тя не избира пазарни цени.

След това, имаме проблеми в наредбата за екологични оценки, за съвместимост. Ако тази наредба позволява инвеститорът по такъв начин да манипулира оценките и да доказва винаги, че неговото строителство не оказва въздействие, значи имаме съществен проблем в тази наредба. В конкретния случай държавата има полезен ход, защото тя по принцип има винаги възможност да контролира", добави още Белев. 

"Има множество ходове да се развали сделката, инвеститорът да си получи даденото на държавата, за да избегнем наказателните процедури. Едната процедура е за държавна помощ, другата за нарушаване Директивата за природните местообитания. Това не може да продължи и да няма никаква реакция от страна на държавата. Спешният порядък на извършването на тази сделка, на фона на празничните дни, можеше да бъде незабелязана и от нас и всичко да си продължи по стария начин", заяви Белев.

Редактор: Е. Гигова

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес