Защо пък ние да сме най-глупавите? В последно време израелците, подлежащи на военна служба, често си задаваха този въпрос. Може би с право. Досега ултраортодоксалните и израелските араби бяха освободени от повинност.
Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
"Не искаме ние да сме глупаците на държавата!" - под това мото миналата неделя около 20 хиляди израелски граждани излязоха на протест с искането за всеобща военна повинност в страната. Досега ултраортодоксалните евреи и израелските араби бяха освободени от военна служба. Но ето, че премиерът Бенямин Нетаняху се огъна под натиска на протестиращите и най-вече под натиска, идващ от по-малкия коалиционен партньор - партията Кадима. "Ние сме граждани на една и съща държава и трябва солидарно да й служим", гласи новата позиция на Нетаняху.
Израелските араби като "Петата колона"
Покрай тази реформа армията отново ще стане представителен огледален образ на обществото, коментира пред Дойче Веле германският депутат от Зелената партия Йержи Монтаг, който е експерт по израелските въпроси. Според закона всеки израелец, навършил 18 години, подлежи на редовна военна служба. За жените тя продължава две години, а за мъжете - три. В същото време досега за израелските араби се правеше изключение - те биваха привиквани "под знамената" само в извънредни случаи - поради опасения, че при евентуален конфликт с арабска страна те биха могли да се превърнат в "пета колона". В бъдеще обаче и арабите в Израел, които съставляват 20 на сто от населението на страната, ще са задължени да преминат военна служба.
Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)
Още по-голям вой се надигна срещу привилегията на ултраортодоксалните евреи. Те също са освободени от военна служба, за да могат да се посветят изцяло на религиозните си дела. Когато навремето основателят на израелската държава Давид Бен Гурион е въвел това изключение, то е засягало не повече от 400 израелски младежи годишно. Днес обаче нещата изглеждат различно - само миналата година от привилегията си да не служат в армията са се възползвали 71 хиляди младежи в страната, според вестник "Йедиот ахронот".
Германският депутат Монтаг приветства идеята за въвеждането на всеобща военна повинност в Израел, но се опасява, че това може да доведе до известни проблеми. "Сега целият Западен бряг е контролиран от военните, а поведението на армията спрямо нелегалните или полулегални еврейски селища в района е от ключово значение за обстановката в Близкия Изток. Когато след време на служба се окажат повече ултраортодоксални евреи, това може да промени коренно нагласите сред войниците относно мисията им в защита на еврейските заселници, предупреждава Монтаг.
Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета
Още: Почина диригентката Адриана Благоева
Напред към професионална армия?
Друг проблем, според него, е свързан със спадащата популярност на военната служба в Израел. Така например през последните години все повече младежи се опитват да прескочат военната служба, представяйки се за негодни. В интервю за Дойчландрадио един 20-годишен израелец разказва следното: "Само този, който не се е опитал, не се е освободил от служба. Може и да не се говори за това, но Израел всъщност постепенно се отдалечава от задължителната военна повинност и върви към въвеждането на професионална армия."
Още: В нощта срещу четвъртък: Ограничават движението по магистрала "Хемус"
Още: От този уикенд: Столична община увеличава автобусите до Витоша
Йержи Монтаг обаче е убеден, че в момента не може да се говори за някаква дълбока промяна на характера и значението на израелската армия: "Първо политиците трябва да си свършат работата и да осигурят дълготраен мир в Близкия Изток. Едва тогава и армията ще може да промени характера си", казва още Йержи Монтаг.
Източник: Дойче веле