След проверка по медийни публикации за лошо състояние на ВиК мрежата в страната, Върховната административна прокуратура(ВАП) нареди на Комисията за водно и енергийно регулиране(КЕВР) да коригира цената на водата заради ниското ѝ качеството. От прессъобщение на държавното обвинение, цитирано от БНР, става ясно, че то следи проблема с качеството на водата още от началото на годината.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
През февруари Върховната административна прокуратура възлага на КЕВР да провери публикации за проблеми във ВиК мрежата за загуба на вода по тръбите и изграждане на водопроводи с неподходящи за водоснабдяване тръби, което създава опасност от аварии.
Тя показва, че за 2019 година при нито един от ВиК операторите не е установено пълно изпълнение на всички показатели за качество.
От общо 29 дружества с одобрен бизнес план - 5 са отчели над 50% неизпълнение, 11 - между 40 - 50% , а при останалите 13 дружества неизпълнените нива на показатели за качество варират между 7 и 11 процента.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Възоснова на това, през май ВАП е сезирала КЕВР да предприеме действия по Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги за търсене на административно-наказателна отговорност от операторите за неизпълнение на показателите за качеството на ВиК услугите и да направи преценка за евентуални финансови корекции на цената на водата, заради отклоненията от качествените ѝ показатели.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Новите цени на водата за 26 различни района на страната, които ще влязат в сила от началото на следващата година, бяха обсъдени в КЕВР преди пет дни.
Предложенията на регулатора се движат от поскъпване с 6 на сто до поевтиняване с 22 процента за различните ВиК дружества.
Поскъпване на ВиК услугите е предвидено в 7 града, като най-голямото е от 6% и е за София и Разград.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Поевтиняване е предвидено за 16 населени места, като най-голямото е във Видин – с близо 22%, в Сливен – 17%, в Ямбол и Добрич – 14-15%.
Представителите на тези дружества възразиха срещу планираните намаления и заявиха, че ако бъде прието, те ще обжалват решението на регулатора.
Без промяна остава цената на водата в Монтана.
За пръв път ВиК дружествата в Хасково и Търговище имат одобрени бизнес планове. Там, както и в градовете Варна, Силистра, Монтана, Шумен, Враца, Добрич, Ловеч и Стара Загора услугата ще струва над 3 лева за кубичен метър. Най-скъпо ще е в Разград – 3,63 лева.
Синдикатите от водния сектор поискаха Комисията за енергийно и водно регулиране да преразгледа предложението си за новите цени на водата и ВиК услугите и предупредиха, че в противен случай могат да преминат към протестни и стачни действия.
Предлаганото поевтиняване на повечето места в страната ще се отрази негативно на финансовото състояние на дружествата и на заплащането на работещите в сектора. В рамките на общественото обсъждане на цените Йоанис Партениотис от КТ „Подкрепа“ заяви:
„Ако вие приемете едно такова решение, над 80% от територията на България ще бъде подложена на евентуална водна криза. И част от ВиК операторите ще бъдат обявени във финансова несъстоятелност.
От своя страна омбудсманът Диана Ковачева също призова регулаторът да преразгледа предложението си за промени в цените на водата и ВиК услугите. Окончателно решение за цените трябва да бъде взето на 23 декември и те да влязат в сила от началото на следващата година.
За да определи дали да има поскъпване или поевтиняване на ВиК услугите в различните райони на третата година, регулаторът е проверил изпълнението на 5-годишните бизнес планове на дружествата, казва Ивайло Касчиев от КЕВР.
„До момента изменението на одобрените цени беше свързано единствено с натрупаната инфлация. Сега вече се отчита и реално свършената работа от дружествата по отношение на изпълнението на инвестиционните програми и показателите за качество“.
В случая с водата поевтиняването може да бъде разглеждано и като лоша новина, защото означава, че ВиК дружествата не са се справили, казва още Ивайло Касчиев.
„Има няколко оператора, които се открояват с недобри постигнати резултати и при тези дружества намалението на одобрените цени е сравнително най-високо спрямо другите“.