Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Удължават работното време на спасителите на плажа

22 януари 2024, 23:40 часа • 1877 прочитания

Водноспасителната дейност на водни площи за къпане ще става от 9 до 18,30 часа всеки ден вместо досега определения срок от 08,30 до 18 часа. Това е записано в наредба за водноспасителната дейност и обезопасяването на водните площи и басейните за обществено ползване, публикувана за обществено обсъждане.

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

Причината за промяната е, че в новия часови диапазон има повече плажуващи, както и по-благоприятни температурни условия за ползване на водните площи. На басейните за обществено ползване, на които има разкрити два или повече спасителни постове, един от спасителите се определя за ръководител на спасителните постове, предава 24 часа.

Още: БЧК обучи още 13 водни спасители в Ямбол

За черноморските плажове с дължина на бреговата линия до 200 метра трябва да има един медицински пункт или се осигурява реанимационен екип на плажа. Ако бреговата ивица е от 201 до 1000 метра трябва да има един пункт плюс базиран в него подвижен реанимационен екип. Ако дължината е над 2000 метра трябва да има три медицински пункта и подвижен реанимационен екип, базиран в един от пунктовете. В тях могат да робят лекари, фелдшери, медицински сестри, акушерки и парамедици, преминали обучение по лечение на спешни състояния.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

До началото на 60-те години на миналия век броят на удавянията в България е варирал в рамките на 400-500 жертви годишно. След създаването на Водноспасителната служба (ВСС) в структурата на Българския Червен кръст през 1964 г. техният брой устойчиво намалява, за да стигне през последните пет години до 80-100 човека годишно. Съгласно статистика за времето от 1963 г. до 2023 г. в България е имало над 12 000 водни инциденти с фатален край. За същия период са спасени от удавяне над 150 000 човека, се казва в доклада към проекта за наредба на министъра на здравеопазването проф. Христо Хинков.

Още: Водни спасители в Девин с оферти за работа веднага след курса

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес