"В случая с дюните трябва да има персонални решения и всеки да носи отговорността за подписа, който си е сложил, но важно е да се решат законодателно подобни неща." Това заяви природозащитникът от Коалиция "За да остане природа в България" Тома Белев по повод скандалите със строителството в защитени територии, съобщи БГНЕС.
"Не знам защо се очаква да се изкарат едни хора, да се уволнят и това щяло да решим проблема, но всъщност никакъв проблем няма да реши и строителството ще си продължи. За нас е важно, да се променят условията. Персоналните решения са много малка част от целия проблем. Не считаме, че в момента държавата има капацитет даже да контролира собствените си решения. Затова настояваме да се даде възможност на гражданите да ги контролират, като се осигури достъп до правосъдие, до правото да обжалват тези решения, свързани със застрояването на териториите, което в момента име е отнето. Това е единственото решение", добави Белев.
Той подчерта, че няма как да разчитаме само на държавата като спасител, а трябва да се даде възможност на гражданите да стигат до съда, когато не са доволни от одобрен общ устройствен план или разрешение за строителство. "И ще видим какво ще се случи. Даже сигурно и работата на контролните органи ще намалее. Ако много хора са допуснали нарушения на законите, те трябва да си носят отговорността. Всеки трябва да носи отговорност за това, което прави", каза Белев. Той посочи, че трябва да се променят условията за строителните дейности.
"Това не би могло да се случи някой да си затвори очите, ако ОУП можеше да се обжалва, ако подробен устройствен план беше публичен и ако подробният устройствен план можеше да се обжалва, ако решението за продажба беше публично, ако решението можеше да се обжалва, ние нямаше да стигнем до багерите", уточни Белев. Според него, гражданите като не знаят за незаконосъобразните действия, няма как да се обърнат към съда, а даже и да ги знаят, законът пък не им позволява да се обърнат към съда.
"Не виждам друг начин. В последните няколко дни към мен и към всички членове на коалицията валят десетки случаи, аз не мога да ги изчитам и това са все някакви нарушения. Те мислят, че гражданските организации могат да направят нещо, но за съжаление не могат", допълни природозащитникът. Сигналите, посочи Белев, са за застрояване на защитени зони и по Черноморието, и във вътрешността на страната, незаконно строителство, неправомерни оценки, неправомерни продажби. "През цялото време се опитвам да прочета това, което идва като информация, а то е огромно. Гражданите трябва да вземат в ръцете си нещата, нямаме друг избор като общество. Трябва ние гражданите да имаме достъп до правосъдие, защото основният контролен механизъм в едно нормално общество от нашия тип демокрация е достъпът до правосъдие. Но в момента ни е отказано на всеки един от нас", поясни Белев.
Той подчерта, че основните сигнали са за застрояване в защитени зони от "Натура" 2000, за незаконни сечи и т.н. Той каза, че постоянно се сблъскват с липсата на официална информация. "Там има официални документи, които всичките са тайни", каза още Белев.
Още: Кой има имен ден днес, 3 януари 2025 г. Честито!
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
Скандалът около продадените от земеделското министерство 29 декара земя в Несебър при съмнително ниски цени избухна в края на 2012 година. В рамките само на няколко дни – на извънредни пресконференции, публични изказвания и прехвърляне на отговорност - проверка в Агенцията за приватизация и Бургаската областна управа, които имат право да се разпореждат с имоти частна държавна собственост, показа, че въпросните дюни в Несебър са продадени от самото министерство на Мирослав Найденов без конкурс.
Разкритията за строителството върху дюните бяха направени от природозащитника Тома Белев, че багери унищожават дюните в местността Кокала между Равда и Несебър. Мирослав Найденов свика извънредна пресконференция на 31 декември и се опита да прехвърли отговорността на подчинените си. Тогава Найденов драматично съобщи, че премиерът Борисов лично е спрял багерите на дюните, но шефката на ДНСК Милка Гечева го опроверга на момента и каза, че фирмата сама е спряла да работи на терена и заповед за спиране на строителството не би могло да има.
Зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова, която подписа сделката потресе всички с изказването си: "Подписвам, защото ми се носи за подпис", каза тя и се защити, че е сложила подписа си след 15 експерти. След това стана известен още един скандален факт - управителите на фирмата купувач отскоро са станали съдружници с кумеца на вътрешния министър Цветан Цветанов - Тодор Бояджиев, който стана известен около продажбата на два нови апартамента на вътрешния министър Цветан Цветанов.
Спорният терен в Несебър е продаден на 27 ноември миналата година от земеделското министерство на физическо лице - Димитър Петров. Петров, който е тъст на шефа на футболния съюз Борислав Михайлов, е платил за държавния имот 581 212 лева (20 лв. на кв.м). На следващия ден го препродава на фирмата "Сле груп" на седем пъти по-висока цена - 4 млн. лева (138 лв. на кв.м). Управителите на "Сле груп" - Станимир Стоянов и Лъчезар Богданов, са съдружници на Тодор Бояджиев. Общата им фирма "Бийч Холидей", в която Бояджиев държи 50%, е учредена месеци преди сделката - на 4 септември 2012 г.
Редактор: Е. Гигова