По данни на Световната здравна организация (СЗО) единствено в България от целия европейски регион жените пушачи са повече от мъжете. Това потвърди доц. Михаил Околийски от офиса на СЗО в България.
Още: Мръсен въздух в 6 града в страната заради мъгли и безветрие
Още: Промени в пенсионната система: Предложения на Икономическия съвет
Според него 28% от възрастното население в региона пуши. При пушачите има 2-4 пъти по-висок риск от коронарен инцидент.
Експертите от СЗО са на мнение, че в България е нужно да се предприемат ефективни мерки за ограничаване на тютюнопушенето. Препоръките към всички държави включват пълно ограничаване на рекламите на цигари, бяла опаковка на тютюневите изделия и повишаване на цените и акцизите на тютюневите изделия.
До 66% от смъртните случаи у нас се дължат на сърдечно-съдови заболявания. В голям процент от тях първопричината е тютюнопушенето. В Европа 5 - 6 млн. души годишно умират от сърдечно-съдови заболявания.
Още: Синоптик: Затоплянето ще върви с дъжд
3 млн. души умират преждевременно всяка година вследствие на употребата на тютюн и тютюневи изделия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Жълт код за студено време в Североизточна България
Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър
„Употребата на тютюн и вторичното излагане на дима от пушенето са основни причини за сърдечносъдови заболявания, те допринасят приблизително за 17% от всички такива заболявания в глобален мащаб. Това се равнява на около 3 милиона смъртни случаи от сърдечносъдови заболявания за една година. Докато повечето хора ясно съзнават, че употребата на тютюн и тютюневи изделия увеличава риска от развиване на рак, има съществени пропуски в знанието за рисковете за сърдечносъдови болести вследствие на употребата на тютюн“, смята Дъглас Бетчер – директор на департамента за превенция за незаразните болести към СЗО.