Сувенирни чаши със свастики възмутиха израелски туристи в Банско

18 февруари 2014, 15:07 часа • 32959 | прочитания

Един от най-посещаваните зимни курорти у нас не е оставил особено добро впечатление у израелските туристи. Оказва се, че из магазини в Банско се продават сувенирни чаши с лика на Хитлер и с нацисткия символ – свастиката, което възмутило туристите. За това съобщава еврейски сайт, който се позовава на личната история на Жана Кушнир. По думите й чашите със свастики силно я шокирали и помрачили почивката й в Банско, предаде Нова телевизия.

Още: Първият фестивал на античните театри е тук: Големите имена на Древна Гърция оживяват (ВИДЕО)

Още: Директорка на училище ухапа водещия на "Съдебен спор" Жоро Игнатов (ВИДЕО+СНИМКА)

Историята на Жана Кушнир, чийто баща е един от оцелелите от Холокоста, разказва най-големият еврейски сайт в Канада "Шалом лайф".  Жената е силно възмутена от нестандартните чаши с лика на Адолф Хитлер, които видяла в Банско. Оказва се, че в зимния ни курорт не са малко магазините, които ги предлагат, а продавачите не виждат нищо скандално в това.

Чашите със свастики съвсем не са от най-търсените в Банско. Самото им присъствие на пазара обаче обижда не само израелските туристи.

„Не оправдавам подобно нещо. Моят дядо е загинал в лагерите на Хитлер. Това няма как да се забрави”, казва Наталия от Русия. 

Още: Kaufland и УНСС стартират съвместна Data Academy

Още: По градове: Времето утре - 3 април 2025 г.

Всяка година Банско е посещаван от близо 40 хиляди еврейски туристи. Прокламирането на символи, застрашаващи мира и човечеството, се наказва от българското законодателство със затвор от една до пет години.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес