Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Софиянци може и да имат парно през зимата...засега

31 август 2021, 17:51 часа • 3390 прочитания

Топлофикация София ще продължи да работи през зимата и столичани няма да останат без парно. Цената на топлинната енергия обаче ще се повиши до 20 %, а екоминистерството ще продължи да следи за спазване на европейското и националното законодателство. Това стана ясно по време на заседанието на комисията по енергетика и климат в Народното събрание.

Не е отнето комплексното разрешително на Топлофикация София. Това заяви служебният министър на околната среда и водите Асен Личев в рамките на комисията. Той бе поканен по повод отказа за дерогация за спазване на нормите за допустими емисии на азотни диоксиди, съгласно прилагането на новите стандарти на Европейската комисия от 2017 г.

Според изпълнителния директор на Топлофикация София Александър Александров няма нищо извънредно по отношение на Топлофикация София. Желанието за дерогация е от 2018 г., съобщи той и обясни, че това е свързано и с модернизацията на мощностите. По думите му топлофикационното дружество е направило много за намаляване на азотните оксиди и работи по това и в момента с компании от чужбина. В края на тази година се очаква дружеството да има ясно разписан план как ще бъдат погасени задълженията във връзка с направените инвестиции, а и към "Булгаргаз".

"От всички апокалиптични картини, които се очертаваха - те не са на масата", категоричен бе Александров. Няма кой да замени електрическата и топлинна енергия, произвеждани от столичната топлофикация, стана ясно от думите му.

"Евентуално стопиране на Топлофикация София би довело до много по-големи екологични щети, отколкото тези, при които работи в момента дружеството", категоричен бе той.

Оперативния директор на ЧЕЗ Виктор Станчев от своя страна в рамките на въпрос от депутатите от енергийната комисия обясни, че разчетите на дружеството показват, че при един песимистичен сценарий, при който Топлофикация София да не може да работи ще се постави на риск цялата мрежа на столицата. "Не можем да понесем този товар", заяви той.

"Всички са бездействали", обяви служебният екоминистър Асен Личев. Той обясни, че евродирективата, която топлофикацията нарушава, е приета още през август 2017 г. и всички предприятия с големи вредни емисии, са имали краен срок до 31 декември 2020 г. да инвестират, за да приведат производствата си в нормите. "Топлофикация София" не е изпълнила изискванията и не е инвестирала нито лев за намаляване на азотните оксиди, посочи Личев. Той обаче подчерта, че няма нищо извънредно в ситуацията и никой не говори за затваряне.

Същото повтори и служебният министър на енергетиката Андрей Живков. Засега нямало риск предприятието на спре, въпреки че срокът на комплексното му разрешително е изтекъл, увери той. 

Оказа се, че затварянето на енергийният гигант не е опция, защото би предизвикало енергийна криза. "Топлофикация София" освен топлинна произвежда и електрическа енергия, и то в сериозни обеми - по 100-200 мегавата в пиковите месеци, а отделно ако спре, елмрежата ще се натовари допълнително с 400 мегавата за отопление, обясни Живков. 

Депутатът от Демократична България" Владислав Панев обобщи абсурдната ситуация - замърсява или не, "Топлофикация София" ще си работи, защото никой не иска да предизвика енергиен апокалипсис.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес