След бурната реакция в българското общество по повод на скандалния филм "Една вяра, един език", в който България бе напълно изтрита от картата на славянската писменост руското посолство публикува краткото съобщение, в което отрича това да е официална позиция на руската историография. В същото време обаче не се разграничава от подкрепата на руското посолство в РС Македония за филма, предаде БГНЕС.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Във филма, който е създаден с подкрепата на руското посолство в Скопие, Македония се определя като "родина на кирилицата". Сценарист и режисъор на лентата е Елена Мироненко. Във филма се "описва създаването на азбуката и разпространението на църковнославянските книги". Във филма обаче напълно е игнорирана историческата роля на българската държава. Подробно се описва пътя на кирилицата през Русия, Украйна, Македония, Сърбия и Черна гора, а България въобще не се споменава.
Ето и пълния текст на съобщението на руското посолство в София.
"Във връзка с публикациите в българските медии относно филма на Елена Мироненко „Една вяра, един език“ за разпространението на християнството сред славяните бихме искали да изясним следното:
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Филмовата лента е отражението на авторската гледна точка, съдържа субективна трактовка на редица исторически събития и не съответства на позицията на официалната руска историография, а също така и на подходи на Посолството на Русия в България.
Хубаво е, че в нашите православни страни както и преди се запазва жив интерес към общите корени на вярата, писмеността и културата. Творческата инициатива, не подкрепена от историческа експертиза, за съжаление, не винаги води до постигане на замислената позитивна цел".
"Една вяра, един език" спечели голямата награда на 26-ия Межудународен филмов фестивал "Радонеж" в руската столица. Премиерата му бе на 23 декември, припомня БГНЕС. Филмът е с продължение от 1 час и 25 минути. Той бе рекламиран от местните медии в РСМ, а пълната му версия свободно се разпространява чрез YouTube.