„Една малка молитва би могла да направи живота ни доста по-различен. И колкото по-бързо минем към духовното и не се втренчваме само в материалното и забравим комплексите, които ни карат да се караме с другите, да им завиждаме или да искаме те да ни завиждат или нещо подобно, изобщо махнем тези лоши чувства и мисли от себе си, толкова по-бързо ще станем истински хора.
Не е важно колко години ще сме на този свят. Важното е да имаме живот в годините си, а не години в живота си. Важното е, докато сме живи, независимо колко ще живеем, да сме здрави, да сме с ума си, както казват старите хора.“
С тези думи на легендарната д-р Емилова започва пълнометражният документален филм "Рецепти за щастие" на режисьора Стилиян Иванов. Лентата представя десетки хора от САЩ, Холандия, Германия, Украйна, Кипър, Гърция и България, намерили спасение в метода, наречен “плодолечение”.
Новото заглавие от документалната поредица “Известните” на Додофилм търси корените на уникалната система за лечение. Гладът с лечебна цел е известен от хилядолетия. За това говорят съчиненията на древни автори от Египет, Вавилон, Индия, Китай, Тибет, Персия, Гърция и Рим.
В наши дни методът е изключително популярен в целия свят, но само 50 лекари на планетата са с официално признати права за прилагането му. Един от тези международно признати специалисти е българката д-р Емилова!
Клиниката на д-р Емилова е много повече от здравно заведение. Тук по подобие на древните школи човек променя не само начина си на хранене, но и светогледа си. Защото ние сме това, което ядем!
Питагор, Сократ и Платон споменават за гладуването с цел оздравяване. Хипократ признавал гладуването за най-доброто средство на организма да се освободи от ненужните и отровни вещества. Авицена препоръчвал по 3 до 5 дни въздържание от храна по време на боледуване.
Пред камерата на оператора Мирослав Евдосиев застават всички специалисти от големия екип на д-р Емилова. Един от тях – психотерапевтът д-р Овчарова, казва: “Често храненето замества емоционални липси. Хората, които не могат да приживяват болка, изолация или загуба, прибягват до храната, за да може да запълнят празнотата в тях. Тя ги запълва физически, но не ги запълва емоционално, което всъщност ги кара да напълняват и да се чувстват зле. Защото те използват средство да решат проблем, който не се решава с това средство.“
Филмът има 11 езикови версии и ще бъде разпространен на DVD в цяла Европа, част от Азия и Северна Америка. Премиерата му за България беше на 26 март.