Протестите в защита на Национален парк "Пирин" и Черноморието продължават и тази седмица, съобщиха от коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“.
Още: Проучване: 76% от българите искат забрана на клетките за телета
Още: Ще ядем ли пържоли вместо хляб: Анализ на експерт след повишението на цените
Освен в София, протести се очакват в Пловдив и Сливен. Още снощи (9 май) граждани излязоха в подкрепа на Пирин в Благоевград. В столицата недоволните се събират от 18:30 ч на паметника на Алеко, на ъгъла на бул. „Витоша“ и „Патриарх Евтимий“.
В понеделник (14 май) е първото заседание на Върховния административен съд по жалбата на организации от Коалицията срещу решението на правителството от декември 2017 г. да промени плана за управление на Национален парк "Пирин", който отваря за застрояване 48% от територията му според екозащитниците.
Следващата седмица в четвъртък (17 май) на паметника на Съветската армия в София граждани и „Спаси Пирин“ организират концерт в защита на националния парк. Групите, които ще се включат в него, участват безвъзмездно.
Още: След скандалния чалга клип с бебета: Започва проверката в сливенската болница (ВИДЕО)
Още: Над 120 000 българи празнуват на Йордановден
Исканията на протестиращите остават непроменени:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
- Оттегляне на решението на МС от 28.12.2017, което дава възможност за строителство в 48% от Национален парк Пирин;
- Оставка на Нено Димов като министър на околната среда, предложил това решение;
- Обявяване на реалния собственик на концесионера "Юлен" АД и одит на концесията от международен одитор и с участие на гражданското общество;
Още: Най-важните новини за деня: 5 януари 2025 г.
Още: Седмична прогноза за времето за 6-12 януари 2025 г.
- Оставка на Валери Симеонов като вицепремиер, заради прокарване на правителствена политика срещу гражданското общество и природата и публичните призиви за насилие и дискриминация;
- Отхвърляне на внесените лобистки поправки в Закона за горите (същите като през 2012 г.), разрешаващи сечта и бетонирането в горите. Отделяне на контролния орган (Изпълнителна агенция по горите) от брадвата (Министерство на земеделието и храните) и забрана на износа на обла дървесина от държавните гори;
- Отхвърляне на промените в Закона за опазване на земеделските земи, които улесняват урбанизацията им, както и разследване на заменките по Черноморието.