Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Призив на протестиращите от Варна за Деня на Съединението на България

05 септември 2020, 19:50 часа • 6246 прочитания

Протестиращите от Палатковия лагер във Варна излязоха с отворено писмо по повод предстоящото честване Денят на Съединението, става ясно от съобщение публикувано във Фейсбук страницата им, цитирано от Агенция "Фокус".

Още: Почистват сградата на Дома на Европа след протеста на "Възраждане" (ВИДЕО)

Още: Мръсен въздух в 6 града в страната заради мъгли и безветрие

В писмото се казва следното:

“Утре, 6 септември, всички ние ще отбележим 135 години от една от найсветлите дати в българската история. Денят на Съединението е дата с епохално значение в героичната борба за независима българска държава.

На този ден няма по-логично място за отдаване на почит към делото на Съединението от Паметника на загиналите във войната със Сърбия. С безусловната победа в Сръбско-българската война младата българска държава успява по категоричен начин да отстои това единение и да получи международно признание.

Още: Промени в пенсионната система: Предложения на Икономическия съвет

Още: Диана Дамянова за "Възраждане": Ако са във властта, започват да варят някои от своите противници на сапун

Община Варна е организирала шествие до паметника, заупокойна молитва и церемония по полагане на венци около 11 часа утре сутрин.

Палатковият лагер на протестиращите срещу днешната власт е разположен в близост до паметника, затова декларираме своето желание тази паметна дата да не бъде опорочена и призоваваме:

Органите на реда: Да не прибягват до действия извън минимално необходимите за осигуряване на реда и сигурността и да отстраняват своевременно евентуални провокатори.

Представителите на местната и държавна власт: Да не провокират граждани със своите думи и действия.

Още: Справихме се с почистването на пътищата от снега: Коментар на регионалния министър

Още: Новините: Най-важното за деня, 23 февруари (неделя)

Протестиращите: Да проявят уважение към паметта на загиналите и да не опорочават тази светла дата с вербална агресия. Допустим е само мълчалив протест, без да се възпрепятства достъпът до паметника.

Жителите на Варна: Да не се подвеждат по крайни действия от когото и да било.

В лагера спазваме нормите за мирен протест и очакваме действията на охранителните органи да бъдат в съответствие.

Ние от Палатков лагер Варна заявяваме ясно, че няма да пречим на ритуала на отдаване на почит към загиналите и призоваваме всички присъстващи да последват примера ни.

Поведението ни на този паметен ден няма да отразява нашето неодобрение към властта, а ще бъде израз на гражданската съвест и отношение към героичното минало на нашата държава.

Да живее България!

Палатков лагер Варна”

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес