51,3% от българите смятат, че т.нар. "мекане" е правилно правоговорно явление. Според тях е съвсем коректно да кажем "ние пишеме, четеме, говориме". Това сочи национално анкетно проучване за езиковите нагласи към 12 правоговорни отклонения, проведено между 2018 пълнолетни българи, предаде Стандарт нюз.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Доц. Красимира Алексова от СУ представи и резултатите от проекта "Изследване на модели и средства в различни речеви ситуации и сфери на общуването в съвременния български език".
Тя отбеляза, че анкетираните са определили други 11 правоговорни явления с високи оценки за неправилност, но за "мекането" са посочили, че е правилно.
Според проучването явлението "мекане" разделя общественото мнение на почти две еднакви части, защото повече от половината от анкетираните смятат, че то е напълно правилно, а другите 48,7% го определят за неправилно, каза доц. Алексова. Тя коментира, че всяко езиково явление, което е масова грешка или повече от хората я допускат, означава, че е езикова тенденция, която много ясно атакува книжовната норма и трябва тези, от които зависи записването, кодифицирането на нормите, да извършат обстойно проучване дали това не е дублет или не става въпрос за промяна на нормата, пише бТВ.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
За 55% от анкетираните "мекането" е достатъчно благозвучно и за него се счита, че е говор, типичен за "българския запад - за шопите", но той е разпространен в три четвърти от българската езикова територия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*