Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Панов: В институциите за борба с корупцията има аномалии

16 декември 2017, 18:10 часа • 1459 прочитания

Не само че не трябва да се създават нови структури за борба с корупцията, но и сегашните могат да бъдат намалени. Това мнение изрази председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов пред "Дарик".

Думите му са по повод идеята за законодателни промени, чрез които да се създаде нов орган за борба с корупцията по високите етажи на властта. Според Панов подобни институции се замислят като независими, но по правило идват на бял свят с аномалии, а разрояването им пречи на традиционните органи, като например прокуратурата, да си свършат работата.

Досегашната свръхактивност на законодателния орган е насочена точно в тази посока чрез създаването на нови и нови институции, смята Панов. „По дефиниция според мен тези институции идват на бял свят с аномалии. Те се замислят като независими - какъвто всъщност е и настоящият модел на прокуратурата, - което след това според мен води създаването на автономни и неясни структури, които имат странен ефект върху цялата система“, отбеляза председателят на ВКС. Той попита какво пречи тези институции да бъдат и редуцирани, за да могат ортодоксалните – тези, които по конституция имат тези компетенции, да вършат своята работа.

Панов изброи и някои от съществуващите институции, които са компетентни в сферата на борбата с корупцията: прокуратурата, полицията, ДАНС, БОРКОР, Комисия към парламента, специална комисия към правителството, Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, която макар и по различен начин, също има такива компетентности, Сметната палата, НАП.

„Според мен това, което липсва и ще го свържа отново с реформите, е воля това да се случи. И тъй като ние нямаме резултати в тази сфера – борбата с корупцията за разлика от други страни, единственото, което можем да предложим е нова законодателна промяна. Тя изисква време, конституиране, персонал, средства и чак след шест месеца, може би и повече, ще отчетем нещичко. Въпросът е защо тези институции, които са натоварени с тази отговорност, не работят и кой ще плати цената от създаването на нови и нови екзотични структури“, отбеляза председателят на ВКС.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес