Десетки са язовирите в страната, които в началото на годината "изведнъж" се оказаха полупресушени. Това пишат от партия "Възраждане" часове след като екоминистър Емил Димитров - Ревизоро заяви, че докато той е министър, в страната ще има вода.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Водната криза е само един от многото симптоми на болестта на българската държава, която страда от неизтребима корупция, убийствена некомпетентност на правителството си и тежка зависимост от чужди държави, пишат от партията.
Те припомнят, че са сигнализирали на 1 януари 2020 година язовир "Камчия", който снабдява с вода за пиене градовете Бургас и Варна, разполага с 83,9 млн. м³, при общ обем от 233,5 млн. м³.
"Тогава предупредихме, че с темповете на потребление, които се движат между 8 и 10 млн. м³, сме заплашени от водна криза по средата на лятото, ако не се наложат някакви ограничителни мерки.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
За сравнение, по същото време язовир "Георги Трайков", известен още и като язовир "Цонево" (който е резервен водоизточник за Варна) разполага с наличен полезен обем от 123,2 млн. м³ при общ обем от 330 млн. м³. Да обобщим - на 1 януари в "Камчия" има едва 35,9% полезен обем, почти колкото и в "Георги Трайков", където е 37,2%, пишат от партията.
Те твърдят, че след като са публикували тези данни, е имало заплахи, че ще обвинят техния лидер Костадин Костадинов. Три седмици след сигнала, на 1 февруари, от екоминистерството са задължили ВиК дружествата в Бургас и Варна да включа алтернативни водоизточници за осигуряване на водоснабдяването.
От партията коментират, че от януари до август "ВиК - Варна" почти не ограничава своето потребление, за разлика от "ВиК - Бургас", което стриктно изпълнява графика на министерството. Язовирът е губел средно почти по 2 млн. м³ на месец.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
През най-горещия месец на годината - август има и най-много ползването на вода - за язовир "Камчия" това е - 8,3 млн. м³. Като прибавим и известно количество загубена вода от изпарение, и не забравяме, че валежите през този период са минимални, можем да прогнозираме, че на 1 септември в "Камчия" ще има най-много 56,5 млн. м³, което ще намали полезния му обем до 23,9%, прогнозират партийците.
Според тях през март 2021 г. язовир "Камчия" няма да бъде използваем, защото в него ще останат 75 млн. м³ вода, но тя няма да може да се ползва, защото ще е извън полезния обем. За да не се случи това е необходимо веднага "ВиК - Варна" да ограничи, както това са направили колегите им в Бургас, ползването на вода от язовира и да използва предвидените в плановете резервни водоизточници.
Според "Възраждане", това, което става сега с язовирите, ще стане след това с държавата.
След като Възраждане алармира за ситуацията на 8 август (в събота), днес Министерството на околната среда и водите задейства кризисните си комуникации и преди часове министър Емил Димитров преповтори казаното от д-р Костадин Костадинов преди няколко дни.
Въпросът е: Къде беше министърът през последните няколко месеца, попитаха от партията.